Turunçgil alanlarında Amaranthus palmeri'nin hayvan gübresi ile taşınması ve mücadele imkanlarının belirlenmesi
Determination of transmission of Amaranthus palmeri with manure and its control methods in citrus orchards
- Tez No: 557421
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NEDİM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünyada ve ülkemizde kültür bitkisinin yetiştirildiği alanlarda hastalık ve zararlıların vermiş olduğu ürün kayıplarının yanı sıra yabancı otların vermiş olduğu zararlar da erken ve doğru mücadele yapılmadığı taktirde üründe ciddi kayıplara neden olabilmektedir. Amaranthus palmeri S. Watson, birçok ülkede ve birçok üründe büyük sorun teşkil etmektedir. Özellikle Amerika kıtasında ciddi sorun oluşturan A. palmeri son yıllarda ülkemizde de tespit edilmiş olup mücadelesinde de zorluklar yaşanmaktadır. Özellikle Adana ve Osmaniye illerinde ülkemizde meyve bahçeleri ve tarım dışı alanlarda yaygın olarak kullanılan bir herbisit olan glyphosat'ın A. palmeri üzerinde yeterli etkiyi sağlamadığı belirtilmektedir. Yüksek istilacı kapasiteye sahip olması nedeniyle ülkemizde yeni görülen bu yabancı otun etkili şekilde mücadelesinin gerekliliği önem arz etmektedir. Bu nedenle bu çalışmada ülkemizde turunçgil'de ruhsatlı bazı çıkış sonrası herbisitlerin ve karışımların etkinliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Herbisitlerin A. palmeri yabancı otunun farklı gelişme dönemlerinde kullanılabilme olanakları da saksı çalışmaları ve tarla denemelerinde araştırılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda glufosinate-ammonium, oxyfuorfen ve diquat dipromide etkili herbisitler ile bu herbisitlerin karışımlarının en yüksek etkiye sahip oldukları belirlenmiştir. Buna karşın erken dönemde yapılan uygulamalarda sonrasındaki yeni çıkışlar nedeniyle uzun süreli etki elde edilememiştir. Bu bağlamda geç dönem uygulamaları daha iyi sonuçlar vermiştir. Kimyasal mücadenin yanı sıra mekanik mücadele ile A.palmeri'ye karşı etkinlik çalışmaları yapılmıştır. Mekanik mücadelenin başlangıçta etkili olduğu görülmekle birlikte kısa sürede yeni çıkışlar olması nedeniyle mekanik mücadelenin çözüm verici bir mücadele yöntemi olmadığı görülmüştür. Son aşamada A. palmeri tohumlarının çiftlik gübresiyle taşınması ile ilgili saksı denemeleri de yapılmış ve Çiftlik gübresiyle ciddi oranda tohum taşındığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Besides damages due to pests and diseases weeds cause also serious yield losses in crops in the case of non or ineffective control in the World as well as in Turkey. A. palmeri is an important weed species occurring in several countries in a range of crop species. This weed species causing important losses especially in USA has recently been observed in Turkey and become difficult to control weed species locally. Especially glyphosate herbicide which is used in perennial crops and on non-crop areas is reported to be failed in controlling this weed species in Adana and Osmaniye provinces. Due to high invasive capacity of this new weed species development an effective control strategy is strongly required. Therefore, the primary aim of this thesis work was to investigate the efficacies of some post-emergence herbicides registered for citrus and some mixtures on A. palmeri. Furthermore, the effect of growth stages on the efficacies was evaluated. Results of these studies showed that glufosinate-ammonium, oxyfluorfen and diquat dipromide as well as different mixtures of these herbicides were effective in controlling this weed species. However early treatments at younger growth stages were short term effective due to new emergences on plots. Thus, late treatments provided better long-term efficacies. Besides chemical control the effect of mechanical control was also investigated at the studies. As the result mechanical control was found to be effective but did not provide long-term weed control efficacy, so that repeated treatments were necessary. At the last step of the study dispersal of weed seeds by means of farm manure was investigated and it was found that the seeds are transmitted by animal manure seriously.