Sabahattin Ali'nin romanlarında bireyin dramı ve dramının nedenleri
Individual's dram and its reasons at Sabahattin Ali's novels
  1. Tez No: 557461
  2. Yazar: RABİA ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türk edebiyatının kilometre taşlarından biri olan Sabahattin Ali, birçok türde edebi eserler vermiş, Cumhuriyet dönemi yazarlarından biridir. Yazın hayatına şiirle başlayan Sabahattin Ali'nin üç romanı bulunmaktadır. Bu çalışma ile yazarın eserlerinde, modern hayatın bireyler üzerindeki olumsuz etkilerini ve buna bağlı olarak bireyin dramını incelemek amaçlanmıştır. Romanlar, insan felsefesi (ontolojik temelli felsefi antropoloji) esas alınarak incelenmiştir. İnsan felsefesi çerçevesinde“dram, dramın nedenleri ve dramın yapısı”tanımlanmıştır. Bu kavramsal çerçeveye göre romanlardaki olaylar açıklanmıştır. Yazarın dramı eserlerinde işleyerek olan-olması gereken diyalektiğini somut biçimde gösterdiği,“tesadüf unsurunu”öz bilinçten yoksun bireylerin dramını derinleştirmek için kullandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sabahattin Ali, one of the milestones of Turkish literature, has written literary works in many genres and is one of the writers of the Republican era. Sabahattin Ali started his literary career with poetry and he has three novels. In this study, it is aimed to examine the negative effects of modern life on individuals and on the basis of that, the dram of the individual. The novels have been examined on the basis of human philosophy (anthropology based on ontology). Within the framework of human philosophy, the causes and structure of, dram itself have been defined. According to this conceptual framework, the events in the novels have been explained. It has been determined that the author discusses the dram in his works to show happening-should be happening dialectic in a concrete way and uses the coincide factor to deepen the dram of the individuals devoid of self-consciousness.