Davranış bozuklukları olan başkarakterler: Türk romanları örneklemi
The main characters with behavior disorder: Turkish novels sample
  1. Tez No: 965583
  2. Yazar: DUYGU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
On dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısından itibaren başlayan Yeni Türk Edebiyatı dönemi, sosyal ilişkiler bağlamında batı ile ilişkilerin arttığı, sosyal reformlar yapıldığı bir dönem olduğu gibi edebiyat yönünde yeni edebi türlerin ortaya çıktığı; yeni akımların, yeni konuların ve eğilimlerin yer aldığı bir dönem olmuştur. Tanzimat Döneminden itibaren yazarların en çok tercih ettiği türlerden biri olan roman ile özellikle Servet-i Fünun döneminde bireyin iç dünyasına yönelen yazarlar, Cumhuriyet Dönemi edebiyatında modernist roman anlayışıyla bireyi olay örgüsünün önüne koymuştur. Burada birey, daha önceki dönemlerdeki gibi idealize edilmekten çok gerçekçilik akımı etkisiyle ve varoluşçuluk felsefesiyle“olduğu gibi”verilir. Modernleşme süreci içinde yerini bulmaya çalışan, değişen düzen içinde yer yer savrulan karakterler yabancılaşma ve davranış bozuklukları gibi sorunlar yaşar. Burada birey, dünyayla kendisini özdeştiremeyen bir konumda olay örgüsünde yer alır. Bahsedilen yabancılaşma ve uyumsuzluk süreci ise bireysel ve çevresel nedenler olmak üzere iki farklı faktöre dayanır. Bu bağlamda romanlarda yer alan karakterlerin kimlik inşaları bu etkenlerden bağımsız değildir ve bu etkenler ile incelenmiştir. Sosyal bilimlerin konusu olan insan davranışlarına yönelik çalışmalar bize roman karakterlerini anlama imkânı verir. Bu bağlamda bu çalışma Sabahattin Ali'nin İçimizdeki Şeytan, Tahsin Yücel'in Mutfak Çıkmazı, Erdal Öz'ün Odalarda ve Yusuf Atılgan'ın Anayurt Oteli romanlarında yapılan psikososyal incelemeler ile varoluşçuluk akımının etkisiyle yazılmış roman karakterleri üzerinden gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The period of New Turkish Literature, which started in the second half of the nineteenth century, was a period in which relations with the West increased in the context of social relations, social reforms were made, as well as a period in which new literary genres emerged in terms of literature, new movements, new topics and trends took place. The novel, which has been one of the most preferred genres of writers since the Tanzimat Period, and the writers who focused on the inner world of the individual, especially in the Servet-i Fünun period, put the individual in front of the plot with the modernist novel approach in the Republican Period literature. Here, the individual is presented“as it is”under the influence of the realism movement and the philosophy of existentialism rather than being idealized as in previous periods. In terms of characters who try to find their place in the modernization process and who are thrown from place to place in the changing order, they experience problems such as personality disorders and alienation. Here, the individual takes place in the plot in a position that cannot identify with the world. The aforementioned process of alienation and disharmony is based on two different factors: individual and environmental reasons. In this context, the identity constructions of the characters in the novels are not independent from these factors and are analyzed with these factors. Studies on human behavior, which is the subject of social sciences, also give us the opportunity to understand novel characters. In this context, the psychosocial analyses of Sabahattin Ali's İçimizdeki Şeytan, Tahsin Yücel's Mutfak Çıkmazı, Erdal Öz's Odalar and Yusuf Atılgan's Anayurt Oteli were carried out through the characters of novels written under the influence of existentialism.