Hersek Lagünü(Yalova) makrobentik faunası ve bazı ekolojik özellikleri
Macrobentic fauna and some ecological characteristics of the Hersek Lagoon (Yalova)
- Tez No: 557464
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN BALKIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Marmara Denizi kıyısında bulunan Hersek Lagünü'nde yaşan makrobentik omurgasız canlıları ve lagünün ekolojik özelliklerinin belirlemenmesini amaçlayan bu çalışmada, Temmuz 2017 tarihinde toplam 6 istasyondan alınan örneklerin incelenmesi sonucunda 6 filuma ait 34 tür bulunmuştur. Litaratür bilgilerine göre 2 türün (Hydroides dianthus, Lekanesphaera monodi) Marmara Denizi için yeni olduğu belirlenmiştir. Hersek Lagünü'nün ekolojik özelliklerinden sıcaklığın 26,6,4°C ile 30,4°C, tuzluluğun ‰ 26,3 ile ‰ 33,6, çözünmüş oksijenin 2,93 ile 13,95 mg/l, pH 7,5 ile 8,9, toplam organik karbon miktarı % 1,69 ile % 5,5, çamur yüzdesi % 19,7 ile % 91,1 arası değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aimed to determine ecological characteristics of macrobenthic invertebrates and lagoon in the Hersek Lagoon located on the shores of the Sea of Marmara, a total of 34 species were found in 6 station. According to the literature, it is determined that 2 species are (Hydroides dianthus, Lekanesphaera monodi) new to the Sea of Marmara. The ecological characteristics of the Hersek Lagoon range between 26.6°-30.4° C for temparature, 26.3‰- 33.6‰ for salinity, 2.93-13.95 mg/l for dissolved oxygen, 7.5-8.9 for pH, total organic carbon content was determined as 1.69% and 5.5% and percentage of mud 19.7% and 91.1% respectively.