Miras payının devri
Transfer of purparty
  1. Tez No: 557463
  2. Yazar: HÜSAMETTİN KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tez çalışmamız“Miras Payının Devri”kurumunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Hukukumuzda“Miras Payının Devri”, sözleşme konusu olacağı için çalışmamızda öncelikle bu sözleşmelerin konusu, kapsamı ve hukuki niteliği açıklanmıştır. Ayrıca açılmış bir terekedeki miras payının devri sözleşmesi ile açılmamış bir terekedeki beklenen miras hakkı sözleşmesinin birbirinden farklı yönleri ile hukuki sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur. Kanun koyucu Medeni Kanun'da yer alan 677. ve 678. maddelerdeki düzenlemelerle hem terekenin paylaşılmasına yardımcı olmak hem de mirasçıya paylaşılmadan hatta terekenin açılmasından önce bazı maddi olanaklar sağlamak amacıyla mirasçı ve muhtemel mirasçıya, açılmış bir terekedeki miras payının ve henüz açılmamış bir terekedeki beklenen miras hakkının diğer mirasçıya, mirasçılara veya böyle bir sıfatı bulunmayan üçüncü kişiye devrine imkan tanınmıştır. Çalışmamızda kanun koyucu tarafından tanınan bu imkanın hangi şartlar ve hukuki yollar izlenerek yerine getirilmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu amaçla tez konumuza ilişkin yasal düzenlemenin yanı sıra uygulamadaki görüşlere ve Yüksek Mahkemenin kararlarına dayanılarak ulaşılan sonuçlar bizim de katıldığımız doktrindeki görüşler belirtilmek suretiyle açıklanmıştır. Son noktada yapmış olduğumuz değerlendirmede öncelikle Türk Medeni Kanunu'nda iki ayrı maddede düzenlenen açılmış bir terekedeki miras payının devri sözleşmesi ile açılmamış bir terekedeki beklenen miras hakkının devri sözleşmesinin şartları ve izlenecek hukuki yolları birbirinden farklı olsa da her iki tür sözleşme de miras payının devrini sağladığından sözleşmelerin ortak bir amaca hizmet etmekte olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmamızda ulaşmış olduğumuz diğer bir sonuç ise“Miras Payının Devri”kurumunun taşıdığı öneme rağmen konuya ilişkin yasal düzenlemenin ve yapılan araştırmaların yetersizliği karşısında uygulamada karşılaşılan sorunların çözümsüz kalması nedeniyle Medeni Kanun'daki mevcut yasal düzenlemenin güncellenmesinin gereklilik arz etmekte olduğudur.
Özet (Çeviri)
Our thesis study has been carried out in order to examine the concept of Transfer of Purparty.“Transfer of Purparty”in our law, subject, scope and legal character of contracts have been explained primarily as there will be a subject as contract. Moreover, evaluations have been made with relation to differences and legal effects of the contract on transfer of purparty in an open inheritance and the contract on a prospective transfer of purparty in a closed inheritance. The lawmaker, by regulations included in articles 677 and 678 of Civil Code, has granted the opportunity for transfer of purparty in an inheritance opened to the inheritor and potential inheritor and for transfer of purparty in a closed inheritance to the other inheritor, inheritors or a third party nearing such title, in order to provide certain financial facilities for the inheritor before opening the inheritance and to help sharing the inheritance. In our study, the conditions and legal procedures of such opportunity, granted by the lawmaker, have been stated. To this end, the results, attained on the basis of legal regulation related to subject of our thesis as well as the opinions in practice and resolutions of Supreme Court, have been explained by means of dwelling upon the views in doctrine upon which we agree. In our final evaluation, it has been concluded that even though conditions and legal procedures of the contract on transfer of purparty in an open inheritance and the contract on a prospective transfer of purparty in a closed inheritance, which have been regulated under two separate articles in Turkish Civil Code, such contracts serve to a common purpose due to the fact that they both enable transfer of purparty. Another conclusion that we have reached in our study is the requirement for update of the legal regulation related to the subject due to the importance of the concept of“Transfer of Purparty”and update of current legal regulation in Civil Code due to lack of solution to the problems confronted in practice.