Gata acil tıp anabilim dalında ileri yaşam desteğinin; ekip, ekipman ve dizaynının kardiyopulmoner resüsitasyon başarısındaki etkinliğinin araştırılması
To evaluate the effectiveness of advanced life support, team and the design of the equipment in the success of cardiopulmonary resuscitation in Gata emergency medicine department
- Tez No: 557495
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET GATA Acil Tıp Anabilim Dalında İleri Yaşam Desteğinin; Ekip, Ekipman ve Dizaynının Kardiyopulmoner Resüsitasyon Başarısındaki Etkinliğinin Araştırılması Bu çalışmada, Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Eğitim Hastanesi'nin 30 Kasım 2008 öncesi koridor tip acil servisiyle 30 Kasım 2008 sonrasındaki arena tip acil servislerinde KPR uygulanan olguların epikrizlerinin retrospektif incelenmesiyle, İYD'de ekip, ekipman ve acil servis dizaynının, KPR üzerindeki etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Olgular için; SDGD'nin sağlanması, ilk görülen ritimleri, olguların acil servise getiriliş şekilleri, yaş, cinsiyet, KPR süresi verileri üzerinden, KPR'nin başarısını etkileyebilecek faktörler elde edilmeye çalışıldı. Çalışmada; arena tipindeki acil serviste, koridor tip acil servise göre, SDGD'nin sağlanmış olması açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu saptandı (p0,05). Olguların ilk görülen ritimleri açısından, her iki acil servis tipi arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p>0,05). SDGD'nin elde edildiği olgularda, acil servise getiriliş şekli açısından (112 ambulansı veya herhangi bir vasıta) her iki grup için istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Herhangi bir sebepten dolayı acil serviste takip edilirken, takip sürecinde kardiyak arrest olan olgular için, SDGD elde edilmesi açısından koridor tipi acil servis ile karşılaştırıldığında arena tipi acil servis lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p< 0,05). Bu çalışma sonucunda; acil servisin, ekip, ekipman ve dizaynının, KPR başarısını etkileyen faktörler olabileceği saptandı. Anahtar Kelimeler : Ekip, Ekipman, Dizayn, Resüsitasyon, Etkinlik Destekleyen Kurumlar : Yok Yazar Adı : Dz. Tbp. Bnb. Sedat BİLGE Danışman : Doç. Tbp. Kd. Alb. Mehmet ERYILMAZ
Özet (Çeviri)
SUMMARY To Evaluate The Effectiveness of Advanced Life Support, Team and The Design of The Equipment in The Success of Cardiopulmonary Resuscitation in GATA Emergency Medicine Department. In this study, we aimed to investigate the influence of team, equipment and design on the efficacy of CPR with the retrospective analysis of cases that CPR was applied in corridor type emergency service and arena type emergency service of Gülhane Military Medicine Faculty Hospital before 30 November 2008 and after 30 November 2008. The factors that may affect CPR success were tried to be obtained for cases from data including ROSC (Return of Spontaneous Circulation), initial rhythms, transportation forms to the emergency service, age, gender, CPR duration. In this study, the arena type emergency service when compared with the corridor type, in terms of obtained ROSC; differences were noted to be statistically significant (p0,05). In the terms of initial rhythms of the cases, there was no statistically significant difference between the two emergency medicine types (p>0,05). In the cases where ROSC was achieved, there was no significant differences detected between the two groups (p>0,05) in terms of types of transportation to the emergency service (112 ambulance or any other vehicles).