Köy ve kentte ana sınıfına devam eden çocukların erken okuryazarlık becerilerinin değerlendirilmesi
Assesment of early literacy skills of children attending kindergarten in the village and city
  1. Tez No: 557494
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE BEKİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırma Sivas il merkezinde ve merkeze bağlı köylerde ana sınıfına devam eden çocukların erken okuryazarlık becerilerinin karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Sivas il merkezinde ve merkeze bağlı köylerde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 7 ilkokulun ana sınıfına devam eden 86 (43 köy, 43 kent) çocuk oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak çocuklara ve çocukların anne babalarına yönelik soruları içeren Genel Bilgi Formu ile Karaman (2013) tarafından geliştirilen Erken Okuryazarlık Becerilerini Değerlendirme Aracı (EOBDA) kullanılmıştır. İlişkisel tarama modeli altında yer alan araştırmada verilerin analizinde Test Analysis Program (TAP) ve SPSS 21.0 programlarından yararlanılmıştır. Buna göre, Erken Okuryazarlık Becerilerini Değerlendirme Aracı toplam ve alt test puanlarının güvenirliklerinin hesaplanmasında TAP programı; betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler için t testi ve iki faktörlü varyans analizinde ise SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Çocukların erken okuryazarlık becerilerinin dağılımının nasıl olduğunu incelemek için EOBDA toplam ve alt test puanlarının betimsel istatistikleri hesaplanmıştır. Çocukların erken okuryazarlık becerilerinin eğitim alınan kurumun yerleşim yerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için bağımsız örneklemler için t testi yapılmıştır. Çocukların erken okuryazarlık becerileri toplam ve alt test puanları üzerinde kurumun bulunduğu yerleşim yeri ile cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, gelir düzeyinin ortak etkisinin olup olmadığı iki faktörlü varyans analizi (Two Way Anova) ile belirlenmiştir.Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, köyde ana sınıfına devam eden çocukların yazı yazma öncesi becerileri, kentteki çocukların ise öyküyü anlama becerileri daha yüksektir. Köy ve kentteki çocuklar için en düşük ortalamaya sahip erken okuryazarlık becerisi sesbilgisel farkındalıktır. Kentte ana sınıfına devam eden çocukların Erken Okuryazarlık Becerilerini Değerlendirme Aracı'ndan alınan toplam puan ortalaması ile Sesbilgisel Farkındalık, Yazı Farkındalığı, Öyküyü Anlama, Görselleri Eşleştirrme, Yazı Yazma Öncesi becerileri alt test puan ortalamaları köyde ana sınıfına devam eden çocukların puan ortalamalarından daha yüksektir. Cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, gelir düzeyi değişkenleri ve yerleşim yerinin erken okur yazarlık alt becerileri ve erken okuryazarlık toplam puanı üzerinde ortak etkisinin bulunmadığı, değişkenlere ayrı ayrı bakıldığında ise cinsiyet değişkeninin yazı farkındalığı becerisi üzerinde, yaş değişkeninin erken okur yazarlık ve tüm alt beceriler üzerinde, kardeş sayısı değişkeninin toplam erken okuryazarlık becerileri puanı ve alt boyutlarından sesbilgisel farkındalık, yazı farkındalığı, öyküyü anlama, görselleri eşleştirme becerileri üzerinde anlamlı etkisinin olduğu görülmüştür. Kardeş sayısının yazı yazma öncesi alt becerisi üzerinde anlamlı etkisi bulunmamıştır. Gelir düzeyi değişkeninin ise erken okuryazarlık becerileri ve sesbilgisel farkındalık alt becerisi üzerinde anlamlı etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of comparing early literacy skills of children enrolled in nursery classes of Sivas city center and affiliated villages. The study group consists of 86 children (43 from villages, 43 from the city) enrolled in six nursery classes of primary schools attached to Ministry of National Education in Sivas city center and affiliated villages. In data collection, General Information Form including questions for children and their parents and Early Literacy Skills Assessment Tool (ELSAT) developed by Karaman (2013) were utilized. In this correlational survey model research, data analysis was carried out with Test Analysis Program (TAP) and SPSS 21.0. In calculating the reliability of total and sub-scale scores of Early Literacy Skills Assessment Tool, TAP was used while unpaired t test was employed for descriptive statistics, and SPSS 21.0 for a two-factor analysis of variance. Descriptive statistics of ELSAT total and sub-scale scores were calculated to analyze the distribution of early literacy skills of children. To identify whether early literacy skills of children show significant effect regarding the location of the school, unpaired t test was applied. To analyze whether location of the school, gender, age, number of siblings, and income level have a joint effect on total and sub-scale scores of children's early literacy skills, two-factor analysis of variance (Two Way Anova) was employed. Results indicate that children enrolled in village schools have higher pre-writing skills while those in the city have higher narrative comprehension skills. The lowest early literacy skill average for both children in the city and villages is obtained in phonemic awareness. The total average of ELSAT and sub-scale score averages of phonemic awareness, writing awareness, narrative comprehension, matching visuals, and pre-writing skills in children in the city are higher that those of children in the villages. No significant joint effect was found on total score and sub-skills of early literacy in terms of gender, age, number of siblings, income level, and location of the school. When these variables are separately analyzed, significant effect was observed in the effect of gender on writing awarenesss, the effect of age on early literacy and all sub-skills, the effect of number of siblings on early literacy skills, phonemic awareness, narrative comprehension, and matching visuals. Number of siblings was observed to have no significant effect on pre-writing sub-skill. Significant effect was found in the effect of income level on early literacy skills and phonemic awareness sub-skill.