Maküler hole cerrahisinde perifoveal psödokistlerin anatomik başarı üzerine etkisi
The effect of perifoveal pseudocysts on the anatomical outcomes in macular hole surgery
- Tez No: 557500
- Danışmanlar: DR. KEMAL YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Maküler hole cerrahisinde perifoveal psödokistlerin anatomik başarı üzerine etkisini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Mart 2012 ve Mayıs 2013 tarihleri arasında Evre 3 ve/veya evre 4 Maküler Holü (MH) olan 20 hastanın 21 gözü bu prospektif çalışmaya dahil edildi. Çalışma kapsamına alınma kriterleri Gass evrelemesine göre evre 3 ve/veya evre 4 MH idi. Çalışma dışında bırakılma kriterleri ise -6.0 diyoptri üzerinde refraktif hata, travmatik MH, makula retina pigment epitelyum (RPE) atrofisi ve fakoemülsifikasyon dışında oküler cerrahi öyküsü olarak belirlendi. Tüm hastaların oftalmik muayeneleri; Snellen eşeli ile en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EDGK, LogMAR), ön segmentin biyomikroskopik incelemesi, göz içi basınç ölçümü ve dilate fundus muayenesini içerecek şekilde operasyon öncesi ve operasyon sonrası 1. gün, 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6. ay yapıldı. Beş SD-OCT parametresi incelendi: MH taban çapı, MH minimum çapı, MH yüksekliği ve Maküler Hol İndeksi (MHI). Bunlara ilaveten MH formasyonun en geniş olduğu kesitte yeni bir parametre incelendi: MH perifoveal psödokist alanı. Bulgular: Operasyon öncesi EDGK 0.86±0.29 LogMAR iken; operasyon sonrası 0.64±0.28 LogMAR' a ilerledi (p=0.004, Wilcoxon Signed Rank testi). Primer ve son anatomik başarı oranları sırasıyla %81 (17/21) ve %90,5 (19/21) idi. Mann Whitney testine göre anatomik başarı ve başarısızlık arasında MH taban çapı ve MH perifoveal psödokist alanı yönünden istatistiksel bir anlamlılık saptandı (sırasıyla p=0.016 ve p=0.004). Diğer değişkenlerden MH minimum çap, MH yüksekliği, MHI, yaş, evre, operasyon öncesi EDGK ve semptom süresi yönünden ise anatomik başarı ve başarısızlık arasında istatistiksel bir anlamlılık saptanmadı. 7 Ayrıca anatomik kapanma ile MH taban çapı ve MH perifoveal psödokist alanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelâsyon saptandı (sırasıyla p=0.01 r=0.541 ve p=0.001 r=0.652). Diğer önemli bir bulgu ise MH taban çapı ve MH yüksekliği ile MH perifoveal psödokist alanı arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir korelâsyon saptandı (sırasıyla p=0.02 r=0.493; p=0.01 r=0.510). Sonuç: İMH cerrahisindeki anatomik kapanma oranları MH perifoveal psödokist alanı ve MH taban çapı daha küçük olan hastalarda daha iyi görünmektedir. Perifoveal psödokistler İMH cerrahisinde prognostik bir kriter olarak kullanılabilinir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effect of perifoveal pseudocysts on the anatomical outcomes of idiopathic macular hole (IMH) surgery as a prognostic factor. Methods: Twenty one eyes of 20 consecutive patients with a Gass stage 3 or 4 IMH were enrolled in this prospective study between March 2012 and May 2013. Inclusion criteria was stage 3 and 4 IMH according to the Gass classification. Exclusion criteria were higher than -6,00 D a refractive error, traumatic MH, macular retina pigment epithelium (RPE) atrophy, history of past ocular surgery except phacoemulsification. Demographic data, medical history and ocular examinations were recorded pre-operatively and on post-operative day 1, week 1, month 1, 3, 6. Five spectral domain optical coherence tomography (SD-OCT) parameters were analyzed; MH basal diameter, MH minimum diameter, MH height, macular hole index (MHI), and a new parameter, the area of macular pseudocysts via the software of SD-OCT device at the widest cross section of the MH formation. Results: The mean preoperative best-corrected visual acuity (BCVA) was 0.86 ± 0.29 logarithm of the minimum angle of resolution (LogMAR) (between 0.4-1.3) and improved to 0.64±0.28 LogMAR (between 0.22-1.23) postoperatively (p=0.004). Primary and final anatomical success rate was 81% (17/21) and 90.5% (19/21) respectively. There was a statistically significant difference between the groups of closed and persistent IMH as regards both MH basal diameter and MH pseudocyst area, respectively (p=0.016 for MH basal diameter, p=0.004 for MH pseudocyst area). Other variables: MH minimum diameter, MH height, MHI, age, stage, and preoperative BCVA and symptom duration showed no statistical significance. The anatomical closure was correlated with MH basal diameter and MH pseudocyst area (p= 0.01 and p=0.001, respectively). Spearman correlation rank coefficient between MH pseudocyst area and MH basal diameter was r=0.493 p=0.02; and MH height was r=0.510 p=0.01 respectively and statistically significant. 9 Conclusion: It seems that the surgical closure rate for IMH is higher in patients with a smaller perifoveal pseudocyst area and MH basal diameter. Perifoveal pseudocysts may be used as a prognostic factor in MH surgery.