Spor yapan ve yapmayan işitme engelli öğrencilerin solunum fonksiyon parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of respiratory function parameters of sports and non-sports hearing impaired students
- Tez No: 557506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Spor yapan ve yapmayan işitme engelli öğrencilerin solunum fonksiyon parametrelerinin karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmanın amacına uygun olarak Malatya ilinde Akşemseddin İşitme Engelliler Ortaokulunda eğitim gören 11-16 yaşları arasında 40 işitme engelli öğrenciye ulaşıldı. Ancak ikincil bir engele sahip olan iki öğrenci çalışma dışı bırakılarak 38 öğrenciden ölçümler alındı. 20 (11 kız, 9 erkek) öğrenci spor yapan grubu oluştururken 18 (10 kız, 8 erkek) öğrenci ise spor yapmayan grubu oluşturmuştur. Çalışmada Pony FX MIP/MEP Spirometre cihazı kullanıldı. FVC, SVC, MVV, MIP, MEP değerleri ölçüldü. Mann Whitney U testi, t-testi kullanıldı. Bulgular: Spor yapan işitme engelli öğrencilerin SVC değeri 2.15±0.59, spor yapmayan işitme engelli öğrencilerin SVC değerinden 1.02±0.32 anlamlı derecede yüksek bulundu (p0.05). Sonuç: Koopera sorunundan dolayı başarılı FVC ölçümleri alınamamıştır. Spor yapan işitme engelli öğrencilerin SVC değeri daha yüksek bulunmuştur. Spor yapmayan işitme engelli öğrencilerin MİP ve MVV% değerleri daha yüksek bulunmuştur. MEP ölçümünde spor yapan ve yapmayan işitme engelli öğrenciler arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the respiratory function parameters of hearing impaired students and non-sport hearing impaired students. Materials and Methods: In accordance with the aim of the study, were reached 40 hearing impaired students aged between 11-16 were educated in Akşemseddin Secondary School for the Deaf in Malatya. However, two students with a secondary disability were excluded from the study and measurements were taken from 38 students. While 20 (11 girls, 9 boys) students were engaged in sports group, 18 (10 girls, 8 boys) students were non-sports group. Pony FX MIP / MEP Spirometer was used in the study. FVC, SVC, MVV, MIP, MEP values were measured. Mann Whitney U test and t-test were used. Results: SVC value of the hearing impaired students doing sports was 2.15 ± 0.59 and 1.02 ± 0.32 higher than SVC value of the hearing impaired students who did not play sports (p 0.05). Conclusion: Successful FVC measurements could not be obtained due to the coopera problem. The hearing impaired students doing sports were found to have higher SVC values. MIP and MVV% values were higher in hearing impaired students who were not doing sports. There was no significant difference in the MEP measurement between the hearing impaired students doing sports and hearing impaired students non-sports.