Farklı hibrit CAD/CAM bloklarından çeşitli kalınlıklarda üretilen kronların rezin simanlarla maskeleme etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the masking effectiveness of the crowns produced by different hybrid CAD/CAM blocks in the various thicknesses with rezin cement
- Tez No: 557505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYZA ÜNALAN DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Farklı Hibrit CAD/CAM Bloklarından Farklı Kalınlıklarda Üretilen Kronların Rezin Simanlarla Maskeleme Etkinliğinin Değerlendirilmesi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı, Doktora Tezi, Van, 2019. Üstün estetik özellikleri ve elastik özelliklerinin diş dokusuna yakın olması ile hibrit seramikler sıklıkla kullanılmaktadır.Hibrit seramikler diş hekimliğinde restorasyon yapımında alt yapının renginin yansımasıdır. Bu alt yapının maskelenmesi için farklı yöntemler mevcuttur. Bu tez çalışmasının amacı, farklı kalınlıklardaki farklı hibrit seramiklerin alt yapı renginin maskeleme etkinliğini araştırmaktır. Çalışmada 4 değişik içeriğe sahip CAD/CAM bloklardan (Cerec blok, GC Cerasmart, Vita Enamic, 3M Lava Ultimate) 1 mm 1,5 mm ve 2 mm kalınlıkta olmak üzere her bir gruba ait 10'ar örnek olacak şekilde toplam 120 test örneği hazırlanmıştır. Çalışmada, test örnekleri isomet bıçağı ile, 100N basınçla, distile su altında kesilerek hazırlanmıştır. Alt yapı olarak A3 renginde Kuraray kompozit kullanılmıştır. Örneklerin simantasyonu için A2 renginde G-CEM Link Force rezin siman kullanılmıştır. Örnekler asitleme ve bonding işleminden sonra alt yapılara 10N sabit basınç altında rezin siman ile simante edilmiştir. Simantasyon işleminden sonra tüm örnekler, etüv cihazında 37 derecede 24 saat boyunca bekletilmiştir. Her bir gruba ait örnekler spektrofotometre cihazı (Spekctroshade Verona, İtalya) ile 5 tekrar ile ölçülmüştür. Örneklere ait L,a,b değerleri excell programına kaydedilmiş ve değerlerin ortalamaları alınmıştır. Renkteki değişiklikler ΔE formülüyle hesaplanmıştır. Örneklere ait değerler ΔE cinsinden SPSS programına kaydedilmiş ve istatistik analiz yapılmıştır. İstatistiksel analiz için Kruskal Wallis test ve ikili karşılaştırmalarında Dunn's testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Evaluation of The Masking Effectiveness of The Crowns Produced By Different Hybrid CAD/CAM Blocks In The Various Thicknesses With Rezin Cement. University of Van Yuzuncu Yıl, Institute of Health Sciences, Prosthodontic Department, Phd Thesis, Van, 2019. Hybrid ceramics are frequently used because of their superior aesthetic properties and elastic properties close to the tooth texture. Hybrid ceramics it is a reflection of the color of the infrastructure in restoration in dentistry. There are several methods for masking this infrastructure. The aim of this thesis is to investigate the masking efficiency of the substructure, color of different hybrid ceramics in various thicknesses. In this trial, total of 120 test specimens were prepared for each group consisting of CAD/CAM blocks with 4 different contents (Cerec block, GC Cerasmart, Vita Enamic, 3M Lava Ultimate), 1 mm 1.5 mm and 2 mm. The samples were prepared by isomet knife with 100N pressure under distilled water. In the structure, A3 color Kuraray composite is used for substructure. G-CEM Link Force rezin cement was used for the cementation of the samples. After etching and bonding, the samples were cemented with rezin cement at 10N constant pressure. All samples were incubated at 37 °C for 24 hours in incubator after cementation. Samples from each group were measured by spectrophotometer (Spekctroshade Verona, Italy) 5 times. The L, a, b values of the samples were recorded in the excell program and the values were averaged. Changes in color were calculated with the formula ΔE. The values of the samples were recorded in SPSS program in ΔE and statistical analysis was performed. Kruskal Wallis test was used for statistical analysis and Dunn's test was used for group comparison.