Ratlarda epirubisin ve siklofosfamid kombinasyon sağaltımında oleuropein uygulamasının etkileri
The effects of oleuropein on epirubicin and cyclophosphamide combination treatment in rats
  1. Tez No: 557520
  2. Yazar: METİN DENİZ KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM SEKKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Oleuropein, zeytin bitkisinin (Olea europaea L.) tüm kısımlarında farklı oranlarda yer alan; antioksidan, antiinflamatuar, antitümoral, antiviral ve antimikrobiyal etkinliğe sahip polifenolik yapılı bir bileşiktir. Çalışma kapsamında meme tümörlerinin sağaltımında kombine olarak kullanılan antineoplastik ajanlardan epirubisin ve siklofosfamide bağlı toksisiteye karşı oleuropeinin etkinliği dişi Sprague-Dawley ratlarda (n=56) araştırıldı. Çalışmada; kontrol, epirubisin, siklofosfamid, epirubisin+siklofosfamid, epirubisin+oleuropein, siklofosfamid+oleuropein ve epirubisin+siklofosfamid+oleuropein olmak üzere yedi grup (n=8) oluşturuldu. Ratlara dört kür 2.5 mg/kg/hafta epirubisin (i.p.), 16 mg/kg/hafta siklofosfamid (i.p.) ve 150 mg/kg/hafta dozunda oleuropein (p.o.) eş zamanlı olarak uygulandı. Oleuropeinin etkinliği Comet yöntemi, hemogram ve biyokimyasal analizler, ELİSA testi ile TNF-α ve IL-6 miktar tayinleri, ayrıca kalp, böbrek ve karaciğer dokularında antioksidan/oksidan parametrelerin seviyelerinin analizleri yoluyla araştırıldı. Çalışma sonucunda oleuropeinin antineoplastik ilaçlara bağlı kilo kaybını engellediği; ayrıca lenfosit DNA'ları üzerindeki hasarı önemli oranda azalttığı saptandı. Oleuropeinin dokulardaki SOD, CAT ve GSH seviyelerini arttırdığı ve oksidatif hasarın bir göstergesi olan MDA seviyelerini ise azalttığı belirlendi. Oleuropeinin nötropeni ve organ hasarları ile ilişkili olan çoğu kan parametresine ait değerleri iyileştirerek kontrol grubuna benzer seviyelerde dengelediği saptandı. ELİSA testi sonucunda antineoplastik ilaçlar nedeniyle artan TNF-α ve IL-6 seviyelerinde önemli oranda düşme sağlayarak bu değerleri sağlıklı kontrol grubu seviyelerine kadar indirebildiği belirlendi. Çalışmanın sonuçları oleuropeinin epirubisin ve siklofosfamid kombinasyon sağaltımında görülen toksisiteye karşı koruyucu olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Oleuropein is a polyphenolic compound with antioxidant, anti-inflammatory, antitumoral, antiviral and antimicrobial activities and found in all parts of the olive plant (Olea europeae L.) with different amounts. In the study, we investigated the effects of oleuropein on the epirubicin and cyclophosphamide combination treatment in female Sprague-Dawley rats (n=56). Rats were divided into seven equal groups (n=8) as control, epirubicin, cyclophosphamide, epirubicin+cyclophosphamide, epirubicin+oleuropein, cyclophosphamide+oleuropein and epirubicin+cyclophosphamide+oleuropein. Four cycles of 2.5 mg/kg/week epirubicin (i.p.), 16 mg/kg/week cyclophosphamide (i.p.) and 150 mg/kg/week oleuropein (p.o.) were administered to the rats simultaneously. Effects of oleuropein were investigated via using Comet assay, hemogram and biochemical analyzes, ELISA tests for determining serum TNF-α and IL-6 levels, and also analysis of oxidant/antioxidant parameter levels in heart, kidney and liver tissues. It is determined in the study that oleuropein prevented the weight loss which caused by antineoplastic drugs and reduced the damage on lymphocyte DNA significantly. Oleuropein led to an increase in SOD, CAT and GSH levels in tissues and decreased the MDA levels which is an indicator of oxidative damage. It was determined that oleuropein ameliorated most of the blood parameters which are associated with neutropenia and organ damages, and balanced these values to the similar levels with the control group. According to the results of ELISA tests, it was determined oleuropein led to a significant decrease in both TNF-α and IL-6 levels which elevated due to the antineoplastic drugs and reduced these values to healthy control group levels. Results of the study indicates that oleuropein might be a protective agent against toxicity in epirubicin and cyclophosphamide combination treatment.