Erken ve geç başlangıçlı psoriazisli hastaların sistemik inflamatuvar komorbiditeler açısından karşılaştırılması
Comparison of early and late onset psoriasis regarding systemic i̇nflammatory comorbidities
  1. Tez No: 557521
  2. Yazar: LEYLA HUSEYNOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL DOĞAN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Psoriazis başlangıç yaşına göre erken başlangıçlı psoriazis (EBP) ve geç başlangıçlı psoriazis (GBP) olmak üzere iki tipe ayrılmaktadır. 40 yaş altında başlamış olan psoriazis EBP, 40 yaş ve üzerinde başlamış olan psoriazis GBP olarak sınıflandırılmaktadır. Genetik altyapı, klinik prezentasyon ve hastalık seyri açısından EBP ve GBP farklılık göstermektedir. Bu çalışmada EBP ve GBP'nin psoriazisde sık görülen sistemik inflamatuvar komorbiditeler açısından karşılaştırılması ve olası farklılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır, ayrıca bu komorbiditeler açısından farklı risk gruplarının tanımlanması hedeflenmiştir. Çalışmaya 121 EBP ve 39 GBP'li olmak üzere toplam 160 plak psoriazisli hasta dahil edildi. Veriler yüz yüze anket yöntemi ile özgeçmiş, soygeçmiş, hastalık özellikleri ve psoriazisle ilişkili sistemik inflamatuvar komorbiditelerin varlığı açısından sorgulamak üzere oluşturulmuş sorular yöneltilerek toplandı. EBP'de aile hikayesi %47.1 (n=57), GBP'de ise %17.9 (n=7) olarak bulundu. EBP'de aile hikayesinin daha sık olduğu görüldü (p=0.001). EBP'de en sık başlangıç yeri %39.7 oranda saçlı deri iken GBP'de lezyonlar en sık olarak %25.6 oranında ekstremite ekstansör yüzlerinden başlamaktaydı.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is divided into two types in terms of age of onset; early onset psoriasis (EOP) and late onset psoriasis (LOP). Psoriasis with an onset below 40 years of age is classified as LOP. EOP and LOP differs regarding genetic background, clinical presentation and course of disease. In this study, comparison of EOP and LOP regarding systemic inflammatory comorbidities which are frequently seen in psoriasis and determination of possible differences is aimed, in addition it is purposed to define different risk groups regarding these comorbidities. A total of 160 plaque psoriasis patients of which 121 with EOP and 39 with LOP were enrolled for the study. Data was collected with face-to-face questionnaire method via questions that are created to query medical and family history, clinical features of psoriasis and presence of associated inflammatory systemic comorbidities. Family history of psoriasis was present in 47.1% (n=57) of EOP patients and 17.9% (n=7) of LOP patients. Positive family history was more frequent in EOP (p=0.001). Scalp was the most frequent initially affected site comprising 39.7% of cases in EOP where extensor surfaces of extremities was the most frequent initial site in LOP comprising 25.6% of the patients. The duration between onset of nail involvement and psoriasis was 9.6 ± 8.5 months in EOP and 2.1 ± 3 months in LOP.