Spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarından polislik mesleğine geçen bireylerle polis meslek yüksekokulu mezunu bireylerin çalışma yaşam kalitesi mesleki tutum ve örgütsel bağlılıklarının incelenmesi
Examination of the professional work and organizational commitment of the job quality of persons who graduated from higher education institutions and the police vocational school
  1. Tez No: 557522
  2. Yazar: SONER KELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN FARUK ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışma yaşam kalitesi ve mesleki tutumun örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarından polislik mesleğine geçen bireylerle polis meslek yüksekokulu mezunu bireylerin farklılaşması çerçevesinde ortaya koymaktır. Böylelikle farklı çalışma koşullarının çalışma yaşam kalitesini ve mesleki tutumu ve çalışma yaşam kalitesi ve mesleki tutumun da örgütsel bağlılığı (duygusal, devam ve normatif) nasıl etkilediği elde edilecek veriler ışığında değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan toplam 359 polis memurunun 181'i spor eğitimi veren yükseköğretim kurumunda eğitim alırken, 178'i polis meslek yüksekokulunda eğitim almıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, araştırmaya konu olan polis memurları hakkında bilgi toplamak amacıyla araştırmada inceleme konusu olan cinsiyet, yaş, medeni durum, evlilik yılı, eğitim durumu, birim değişikliği ve disiplin cezası değişkenleriyle ilgili sorulardan oluşmaktadır. Çalışmanın veri toplama aracı olarak Sirgy ve ark. (2001) tarafından geliştirilen Çalışma Yaşamı Kalitesi Ölçeği, toplam 16 sorudan oluşmaktadır. Ölçek, Taşdemir Afşar (2011) tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir. Örgütsel Bağlılık değerlerini saptamak amacıyla Meyer ve Allen'ın (1991) geliştirdiği 18 soruluk ölçek kullanılmıştır. Ölçek, Wasti (2000) tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir. Polislik Mesleğine İlişkin Tutum Ölçeği, Murat ve Uygun (2004) tarafından polislik mesleğine ilişkin tutumları ölçmek amacı ile geliştirilmiştir. Ölçek 33 maddeden oluşmaktadır. Araştırmaya katılan polislerin çalışma yaşam kalitesi, polislik mesleğine yönelik tutumlarının ve duygusal bağlılıklarının incelenmesi sonucu, polis meslek yüksekokulu ve BESYO/Spor Bilimleri Fakültesi mezunu polislerin çalışma yaşam kalitesi ve mesleki tutumları ile duygusal bağlılıkları arasında neden sonuç ilişkisinin olduğu belirlenmiştir. Polis meslek yüksekokulu ve BESYO/Spor Bilimleri Fakültesi mezunu polislerin örgütsel bağlılığın alt boyutu olan duygusal bağlılık ve mesleki tutumları arasında pozitif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the effect of quality of life and professional attitude on organizational commitment in the frame of the differentiation of individuals who have passed the policing profession from the higher education institutions that provide sports education and the individuals graduated from the police high school. Thus, it is aimed to evaluate work life quality and professional attitude and how different working conditions affect the quality of work life and professional attitude (emotional, sustained and normative) in the light of the data to be obtained. Of the 359 police officers who participated in the study, 181 were trained at the Higher Education Institution which provided Sports Training, and 178 received training at the Police Vocational School. The personal information form developed by the researcher consists of questions about the variables of gender, age, marital status, marriage year, education level, unit change, and disciplinary punishment which are the subject of study in order to gather information about the police officers. Working Life Quality Scale developed by Sirgy et al. (2001) as a data collection tool consists of 16 questions. The scale was translated into Turkish by Taşdemir Afşar (2011) in order to be used in our country. In order to determine the values of Organizational Commitment, a 18-item scale developed by Meyer and Allen was used. The reliability coefficient of the scale, which was translated into Turkish by Wasti (2000), was calculated as 0.81. The Attitude Scale for the Profession of Police was developed by Murat and Uygun (2004) in order to measure attitudes towards the profession of policing. The scale with a five-point Likert-type is composed of 33 items. As a result of the examination of the emotional commitment of the police officers to the quality of life of the police and their attitudes to the policing profession, it was determined that there was a cause and effect relationship between the emotional dependence of both variables as a result of examining the emotional dependence of the Police Vocational School and SPES / Sports Sciences graduates with their working life quality and professional attitudes. A positive relationship was found between the police vocational school and the SPES / Sports Science police officers' emotional commitment and professional attitudes, which is the sub-dimension of organizational commitment.