Hastane çalışanlarının mesleki riskleri ve iş stresi: B grubu hastane örneği
Occupational risks and job stress of hospital workers: The case of group b hospital
  1. Tez No: 557525
  2. Yazar: SİBEL PINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı sağlık çalışanların mesleki risklerinin iş stresi ile ilişkisini değerlendirmek yani; sağlık çalışanların sağlık hizmeti sunumu esnasında maruz kaldıkları tehlike ve riskleri belirlemek ve bu tehlikelerin kaygı düzeyleri ile ilişkisini saptamaktır. Sağlık personelinin çalışma ortamında maruz kaldığı risklerin ve tehlikelerin belirlenmesi, sağlık kurumları tarafından alınacak önlemlerin planlanması açısından önem taşımaktadır. Artvin ilindeki devlet görev yapan sağlık çalışanları ile sınırlıdır. Araştırmanın evrenini Ocak - Nisan 2019' de araştırmanın yapıldığı Artvin ilindeki devlet hastanesinde görev yapan sağlık çalışanları (294 kişi) oluşturmuştur. Araştırmada kolayda örneklem yöntemi ile 157 sağlık personeline ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri; sosyodemografik özellikler (yaş, cinsiyet, medeni durum, ekonomik durum, eğitim durum), hastane çalışma ortamı kaynaklı risk ve tehlikeler algısı, sağlık durumları (beslenme, egzersiz, dinlenme, kronik hastalık, uyku, sigara, alkol, sağlık kontrolü vb.) ve çalışma şartlarını (hizmet süresi, çalışma saati, iş verimi vb.) içeren sorular ile Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Sağlık Çalışanı Güvenliği Ölçeği (SÇGÖ) sorularından oluşan anketin direkt gözlem altında uygulanmasıyla toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre sağlık çalışanlarının çalışma ortamına yönelik güvenlik algısı azaldıkça, anksiyete durumu yükselmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate the relationship between occupational risks and health stress of health workers; to determine the hazards and risks that health workers are exposed to during the provision of health services and to determine the relationship between these hazards and their anxiety levels. The state in Artvin is limited to health workers. The population of the study consisted of health workers (294 persons) working in the state hospital in Artvin province where the research was conducted in January - April 2019. In this study, 157 healthcare personnel were reached with easy sampling method. The data of the research; sociodemographic characteristics (age, sex, marital status, economic status, educational status), perception of risks and hazards arising from the workplace, health conditions (nutrition, exercise, rest, chronic illness, sleep, smoking, alcohol, health control, etc.) and The questionnaire consisting of questions about working conditions (duration of service, working hours, work efficiency, etc.) and Beck Anxiety Scale (BAI) and Health Worker Safety Scale (LES) were administered under direct observation. According to the results of the research, as the perceptions of the health workers about the workplace security decreases, anxiety status increases.