Müşteri algılarının davranışsal niyetler üzerindeki etkisi: Sağlıklı yaşam ve spor merkezleri üzerine bir uygulama
The effect of customer perceptions on behavioral intentions: An application on healthy living and sports centers
- Tez No: 557524
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN FARUK ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlıklı yaşam ve spor merkezleri müşterilerinin zihinlerinde satın alım sürecinde oluşan algının tekrar satın alma ve önerme niyetleri üzerindeki etkisini ölçmektir. Çalışmada müşteri algıları, algılanan risk, algılanan değer ve algılanan hizmet kalitesi, davranışsal niyet ise tekrar satın alma niyeti olmak üzere dört başlık altında incelenmiştir. Araştırmada, nicel paradigma kapsamında betimsel model ve ilişkisel model kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, Adana il merkezinde üç farklı sağlıklı yaşam ve spor merkezlerinde düzenli olarak spor hizmeti alan ve tesadüfi örneklem yoluyla seçilen üyelerden anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Araştırma süresince 260 üye ile kolayda örnekleme yöntemi ile görüşülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Spor Merkezlerinde Algılanan Değer Ölçeği”,“Spor Merkezlerinde Algılanan Risk Ölçeği”,“Spor-Fitness Merkezleri Algılanan Hizmet Kalitesi Ölçeği”ve“Spor Merkezlerinde Satın Alma Niyeti Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, sağlıklı yaşam ve spor merkezlerinde algılanan risk, algılanan değer, algılanan hizmet kalitesi ve davranışsal niyet kavramlarının müşterileri üzerinde sosyo-demografik özelliklerine farklılaşma durumlarını ortaya koymak için T-testi, Anova ve Post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkiyi değerlendirmek için korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Çalışma kapsamında yapılan analizler sonucunda sağlıklı yaşam ve spor merkezleri üye algılarını oluşturan; algılanan hizmet kalitesi alt boyutlarından etkileşim kalitesi, çıktı kalitesi, fiziksel çevre kalitesi, egzersiz alet ekipman kalitesi, ortam koşulları kalitesi boyutlarının satın alma niyetini etkilemezken, program kalitesi boyutunun satın alma niyeti üzerindeki etkisinin pozitif ve anlamlı çıktığı görülmektedir. Algılanan risk değişkeninin fiziksel risk, psikolojik risk, performans riski, finansal risk ve zaman riski boyutları satın alma niyetini etkilemezken, sosyal risk boyutunun satın alma niyeti üzerindeki etkisinin negatif ve anlamlı çıktığı görülmektedir. Algılanan değer değişkeninin duygusal değer boyutunun satın alma niyeti üzerindeki etkisi anlamlı ve pozitif çıkarken, fonksiyonel değer, personel fonksiyonel değer, satın alınan spor programı, fiyat fonksiyonel değer ve sosyal değer boyutlarının satın alma niyetini etkilemediği görülmektedir. Ayrıca, sağlıklı yaşam ve spor merkezleri üyelerin kişisel değişkenlerinin algılanan hizmet kalitesi, algılanan değer ve algılanan risk genel ve alt boyutları puanlarında bazı farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the sunset of consumption for life and sports center for a second time during getting a service. In this study, feelings of costumers are separated by four titles as the sensate risk, the sensate value, the sensate service quality and the purpose of consumption again. İn the study, a descriptive model and a correlative model were used in the scope of quantitative paradigm. The data of the study was collected from the people who are getting sports services on a regular basis from three different life and sports centers in the center of Adana province as chosen randomly from members by using the survey method. During the study, 260 members were interviewed with the method of sample at ease. İn the study,“personal information form”,“sensate value seale at sports centers”,“sensate risk scale at sports centers”,“sports-fitness centers, sensate quality of service scale”and“the purpose of consumption scale of sports centers”were used as the way of collecting data. In the analysis of the data, t-test, anova and scheffe test as post –hoc analysis were used to exhibit the sensate risk at healthy life and sports centers, the sensate value, the sensate quality of service and behavioral intention term. As a result of the analyses conducted within the study, it's seen that the dimensions of interaction quality, outcome quality, physical environment quality, exercise tools and equipment quality, and ambient conditions' quality among the sub-dimensions of perceived quality of service, which form the perceptions of fitness centers and gyms members, do not affect the purchase intention, while the effect of program quality dimension on the purchase intention is positive and significant. Also, the perceived risk variable's dimensions of physical risk, psychological risk, performance risk, financial risk and time risk do not affect the purchase intention, however, the dimension of social risk is seen to affect the purchase intention positively and significantly. While the effect of the perceived value variable's emotional value dimension on the purchase intention is found to be positive and significant, it is seen that the dimensions of functional value, personnel functional value, purchased sports program, price functional value and social value do not affect the purchase intention. Moreover, some differences are observed in the fitness centers and gyms members' personal variables' points of overall and sub-dimensions of perceived quality of service, perceived value and perceived risk.