Adölesanlarda sağlık algısının besin etiketi okuma alışkanlıkları üzerine etkisi
The effect of health perception on nutritional label reading habits in adolescents
- Tez No: 557528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ SALTUK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Adölesan dönemdeki bireylerin, sağlık algıları ile bu bireylerin besin etiketi okuma alışkanlıkları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu araştırma kesitsel tipte tanımlayıcı bir araştırmadır. İstanbul Üsküdar ilçesinde Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Mihrimah Sultan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde eğitim gören öğrencilere (n=456), sosyodemografik özellikler ile besin etiketleri okuma alışkanlıklarını kapsayan sorular içeren anket ve Diamond ve arkadaşlarının 2007'de geliştirdiği sağlık algısı ölçeği uygulandı. Elde edilen veriler SPSS paket programına girilerek değerlendirildi. Katılımcıların %63.6'sı erkektir ve % 67.2'si orta adölesandır. Öğrencilerin %11.3'ünü besin etiketlerini her seferinde okumaktadır. Sağlık algısı ölçeği (SAÖ) toplam puanı 46 (15-71) olup, yaş grubuna göre sağlık algısı ölçeği (SAÖ) toplam puan, kontrol merkezi ve kesinlik puanları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the relationship between health perceptions of adolescents and their food label reading habits. This is a descriptive cross-sectional study. In the Üsküdar district of Istanbul, Hakkı Demir Anatolian Imam Hatip High School and Mihrimah Sultan Girls Anatolian Imam Hatip High School (n = 456) were administered a questionnaire including questions about sociodemographic characteristics and reading habits of nutrient labels and a health perception scale developed in 2007 by Diamond et al. The data obtained were evaluated by entering SPSS package program. 63.6% of the participants were male and 67.2% were middle adolescents. 11.3% of students read food labels every time. Health perception scale (HPS) total score was 46 (15-71), and the difference between total health perception scale (HPS) score, control center and accuracy scores was statistically significant.