Kırklareli ili Babaeski ilçesindeki adölesan tüketicilerin süt ve süt tüketim alışkanlılarının incenlenmesi
Investigation of milk and milk consumption aliers of adolescent consumers in Babaeski, Kirklareli̇
  1. Tez No: 547585
  2. Yazar: BELEMİR İNANÇ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÖNGÜN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Adölesan dönem, çocuklarda büyüme ve gelişme dönemidir. Bu dönemde kazandıkları olumlu beslenme alışkınlıkları hayatları boyunca devam ettirecekleri sağlıklı beslenme bilinci için önemlidir. Süt ve süt ürünleri tüketimi sağlıklı büyüme ve gelişme için olmazsa olmazdır. Bu çalışmanın amacı; Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde devlet orta okullarda öğrenim gören 11-14 yaş adölesan çocukların süt ve süt ürünleri tüketim sıklığını saptamak, enerji, makro ve mikro besin öğeleri ile ilgili veri elde etmektir. Araştırma; Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde yer alan devlet orta okullarında öğrenim gören 11-14 yaş grubunda bulunan 220 adölesan öğrencide yapılmış olup, tanımlayıcı bir araştırmadır. Katılımcılara uygulanan anket genel bilgi sorularıyla başlayıp, süt ürünleri genel tüketim algısı, süt ve süt ürünleri tüketim sıklığı ve 1 günlük besin tüketim kaydı ile son bulmuştur. Araştırmaya katılan adölesanların %51,8'inin kız, %48,2'sinin erkek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The adolescence is the period in children where growth and development takes place. The right food consumption habits gained in this period are important for a life-long conscious toward healthy eating. Consumption of milk and dairy products is vital for growth and development in a healthy manner. The aim of this study is to determine the milk and dairy products consumption frequency of adolescents aged 11-14 and to get information about their energy, micro and macro food elements they get. The research design was descriptive and was conducted with 220 public secondary school students aged 11-14 in Babaeski, Kırklareli. The survey that was given to the participants starts with general questions, continues with dairy products general consumption perception, the frequency of milk and dairy products consumption and ends with a daily food consumption record. It was seen that 51,8% of the adolescents that participated to the study were were girl, and 48,2% were boy.