Silindirik boruların kaynağında kullanılan bilgisayarlı boru mig kaynak makinesi tasarımı
Computerized pipe mig welding machine design for using welding of cylindrical steel materials
  1. Tez No: 557548
  2. Yazar: ALİ İHSAN YOĞURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAKİ KARAMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İki metal parçasının birbirine birleştirildiği her sektörde kaynaklı imalat teknolojilerinden faydalanılmaktadır. Gaz altı, elektrod kaynağı, toz altı kaynağı, punta kaynağı vb. kaynak türleri ve teknolojileri sahada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tezin amacı gazaltı kaynak türlerinden olan MIG, MAG kaynağına ihtiyaç olan sistemlerde, 3-30 mm et arasındaki et kalınlığına sahip çelik alaşımlı metalleri otomatik olarak kaynatabilecek bir traktör ve yürürünü tasarlamaktır. Çalışma prensibi, bir rayın üzerinde özel tekerlekleri sayesinde hareket ederek kaynak torcunun bir doğrultu boyunca kaynak yapmasını sağlamaktır. Makine tam otomatik ve kullanıcı dostu olacak olup, ülkemizin konuyla ilgili dışa bağımlılığını azaltacak bir know-how gelişimine katkı sağlayacaktır. Ayrıca kaynak sektörünün en büyük problemlerinden biri olan kalifiye kaynakçı eleman ihtiyacını azaltabilecek bir çözüm geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Welded manufacturing technologies are utilized in each sector where two metal parts are joined together. Metal Inert/Active Gas welding, electrode welding, submerged arc welding, spot welding etc. welding types and technologies are widely used in the field. The aim of this thesis is to design a tractor that can automatically weld steel alloy metals between 3-30 mm in systems that require MIG, MAG welding which is one of the types of arc welding. The working principle is to move the welding torch along a direction by means of its special wheels. The machine will be fully automatic and user-friendly and will contribute to the development of a know-how that will reduce external dependence of our country in this regards. In addition, it will supply to reduce the need for qualified welder staff which is one of the biggest problem in the welding sector.