Göre (Nevşehir) ve yakın çevresini etkileyen kaya düşmelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of rock falls affecting the Göre (Nevsehir) district and its close vicinity
- Tez No: 557584
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya Miras Listesinde bulunan Kapadokya Bölgesi doğal, tarihsel ve kültürel değerleri bakımından Türkiye'deki en önemli turistik yerlerden birisidir. Ancak bölgenin bu değerleri kaya kütle duraysızlıkları tarafından ciddi şekilde tehdit edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Kapadokya'daki doğal mirası ve çevreyi tehdit eden kaya kütle duraysızlıklarının oluş mekanizmalarını ve süreci etkileyen faktörleri tipik bir model üzerinden belirlemektir. Bu amaç için bölgesel problemi yansıtan lokasyonlardan biri olan Göre çalışma alanı olarak seçilmiştir. Çalışma boyunca, mevcut jeolojik birimlerin jeomekanik özelliklerinin belirlenmesine yönelik olarak yoğun arazi ve laboratuvar çalışmalarının (süreksizlik tanımlamaları, arazi deneyleri, şev geometrisinin belirlenmesi ve diğer haritalama çalışmaları) yanı sıra, kinematik analizler ve 2 boyutlu kaya düşmesi simülasyonları yapılmıştır. 2 boyutlu kaya düşmesi analiz sonuçlarına göre, çalışma alanının güney ve orta bölümünde daha büyük tehlike oluşturduğu brlirlenmiştir. Bundan dolayı olası kaya düşmelerinin yerleşim alanına olumsuz etkilerini önlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Cappadocia which has been included to the Word Heritage List is one of the most important touristic sites in Turkey due to its natural, historical and cultural values. However, the region is seriously threatened by rock falls. The purpose of this study is to determine occurrence mechanisms and factors affecting the process of the rockfall events which threat natural heritage and the environment in the Cappadocia by using a typical model. For his aim, Göre, which reflects the regional engineering geological problem, was selected as the study area. Laboratory and field works (i.e. identifying the discontinuity, in-situ tests, identifying the slope geometry and additional mapping etc.) were were conducted within the scope of the study. Furthermore, kinematic and 2D rockfall simulation analyses were carried out using by geotechnical softwares. Based on results of 2D rock fall analysis, south and middle part of the study area are at risk of rockfall. Therefore, it is necessary to prevent the possible rock falls events in the settlement area.