TFRS 15 müşteri sözleşmelerinden doğan hasılat standardına ilişkin Türkiye finansal raporlama standardı ve muhasebeleştirilmesi
TFRS 15 revenue from customer contracts of Turkey financial reporting standard and accounti̇ng
- Tez No: 557585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, TMS 18 Hasılat Standardını ve TMS 11 İnşaat Sözleşmeleri Standardını ve TFRS 15 Müşteri Sözleşmelerinden Doğan Hasılat Standardının amacını, önemini, kapsamını belirtmek ve TFRS 15 Standardının uygulama yöntemi olan 5 adım modelini ve uygulama aşamalarını belirtmektir. Çalışmada; literatür taraması neticesinde, Yeni Hasılat Standardı TMS 18, TMS 11 ve TFRS 15 Standartları karşılaştırılmış ve son bölümde ise yeni hasılat standardının mevcut standartlara nazaran gösterdiği yenilikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to specify the purpose, significance and scope of IAS 18 Revenue Standard and IAS 11 Construction Contracts Standard and Revenue from IFRS 15 Customer Contracts and specify 5 steps model and implementation stages of IFRS15 Standard. In our study, the literature was reviewed and the New Revenue Standard, IAS 18, IAS 11 and IFRS15 Standards were compared and in the last section, the changes of the new revenue standard compared to current standards were examined.