Tâhir B. Aşûr'un Et-Tahrîr ve'T-Tenvîr isimli tefsirinin mukaddimesinde ele aldığı hususları tefsirine uyarlaması
The practice of subjects handled by Tâhir B. Aşûr in i̇ntroduction of his commentary work named Et-Tahrîr ve'T-Tenvîr
  1. Tez No: 557601
  2. Yazar: KADİR İLTİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Son dönem müfessir ve düşünürlerinden biri olan Tunuslu âlim Tahir b. Âşûr, İslâmî ilimlerin çeşitli dallarına dair eserler telif etmiştir. Bu eserlerin kapsam ve muhteva bakımından en hacimlisi“et-Tahrîr ve't-Tenvîr”isimli tefsiridir. Müfessirin bu eserinin mukaddimesinde ele aldığı Ulûmu'l-Kur'ân konuları, alanda ihtisaslaşmak isteyenlerin müstağni kalamayacakları konuları içermektedir. Müfessir bu konularda önceki âlimlerin değerlendirmelerini ihmal etmediği gibi onları tasnif etmiş ve alanda eksik gördüğü hususlarda ilavelerde de bulunmuştur.“Tâhir b. Âşûr'un et-Tahrîr ve't-Tenvîr İsimli Tefsirinin Mukaddimesinde Ele Aldığı Hususları Tefsirine Uyarlaması”adlı tez çalışması: giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi ve kaynakları hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde; müfessirin hayatı, eserleri, tefsirinin genel özellikleri ve tefsir mukaddimeleri anlatılmıştır. İkinci bölümde İbn Âşûr'un mukaddimesine aldığı Ulûmu'l-Kur'ân konuları ortaya konmaya çalışılmış, müfessirin tefsir mukaddimesinde sınırlarını belirttiği kuralları tefsirinin pratiğinde nasıl uyguladığı örnekler üzerinden aktarılmıştır. Sonuç bölümünde ise, çalışmada elde edilen kazanımlar özet olarak sunulmuş ve önerilerde bulunularak tez bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tunisian scholar Tahir b. Âşûr, one of the last period's mufassirs and thinkers, has published works on various branches of Islamic sciences. The most voluminous of these works with regard to scope and content is his tafsir named“et-Tahrîr ve't-Tenvîr”. The subjects of Ulûmu'l-Kuran which mufassir has dealth with in the preface of this work includes the topics that could not become distanced for who want to specialize. Mufessir has not neglected the evaluations of the previous scholars on these issues and he has also classified them and added to the issues he deemed incomplete in the field. The thesis work named '' The Practice of Subjects Handled by Tâhir b. Âşûr in İntroduction of His Commentary Work Named et-Tahrîr ve't-Tenvîr'' consists of introduction, two parts and conclusion. In the introduction section, informations about the subject, importance and sources of the research has been given. İn the first part, the life, works, of mufassir, general features of his tafsir, and preliminaries of tafsir has been expressed. In the second part it has been tried to put forward Ulûmu'l-Kuran subjects which he has dealt with in his preliminary and how he has applied in practice the rules which which mufassir restrict in his tafsir. In the conclusion, the achievements obtained in the study have been presented as a summary and the thesis has been completed by making suggestions.