Karabük Üniversitesi Demir Çelik Yerleşkesinin mekansal tasarım ilkelerine göre incelenmesi
The examination of Karabuk University Demir Çelik Campus with spatial design principles
  1. Tez No: 557690
  2. Yazar: FATMA GONCA ALCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırma ile üniversite yerleşke kavramı, üniversite yerleşke kullanım alanlarının, fiziksel planlama ve tasarım süreci, yerleşke planlama yöntemi, yerleşke yerleşim modelleri, üniversite yerleşkelerinde mekansal planlama ve tasarım ilkeleri incelenmiştir. Araştırma sırasında, Karabük Üniversitesi (KBÜ) Demir Çelik Yerleşkesi mekânsal planlama ve tasarım dinamikleri incelenerek, yerleşke alan kullanımları analiz edilmiştir. Karabük Üniversitesinin kuruluş tarihi olan 2008 yılından çalışmanın yapıldığı 2019 yılına kadar geçen süreçte, Demir Çelik yerleşkesinin mekansal yapılaşma modeli, mekansal planlama ve tasarım süreci incelenmektedir. Çalışma sürecinde, literatür araştırması sonucu elde edilen“ Mekasal Tasarım Analizi Modelleri”ile Karabük Üniversitesi Demir Çelik Yerleşkesinin mekansal tasarım modelinin kıyaslaması yapılmıştır. Demir Çelik Yerleşkesi yerleşim planının geçmişten günümüze değişimi incelenip planlama süreci değerlendirilmektedir. Alan çalışmasında yerleşkenin mevcut durumunu plan düzleminde incelenerek yerleşim planı üzerinden; plan kararları değerlendirilmektedir. Yerleşke kullanıcısı olan, öğrenci, akademik personel ve idari personele yapılan kullanıcı memnuniyet anketinden elde edilen analizlerle KBÜ Demir Çelik Yerleşkesi' nin mekansal planlama kriterlerine göre yerleşke planlama ve yapılaşma süreci irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
With this research, the concept of university campus, the use of university campus, physical planning and design process, campus planning method, campus settlement models, spatial planning and design principles in university campuses were examined. During the research, the spatial planning and design dynamics of Karabük University (KBU) Iron and Steel Campus were investigated and the campus area uses were analyzed. In the period from the establishment date of Karabük University until 2008, when the study was carried out in 2008, the spatial construction model, spatial planning and design process of the Demir Çelik settlement are examined. In the study process, spatial design model of Analiz Space Design Analysis Models i obtained from the literature research and Karabük University Iron and Steel Campus was compared. The change of the settlement plan of Demir Çelik Campus from past to present is evaluated and the planning process is evaluated. In the field study, the current situation of the settlement was investigated in the plan plane and the settlement plan was used. plan decisions are evaluated. The analysis of the campus planning and construction process according to the spatial planning criteria of KBU Iron and Steel Campus is analyzed with the analyzes obtained from the user satisfaction survey conducted by students, academic staff and administrative personnel.