Evaluation of antiviral activities of different types of propolis extracts
Farklı tip propolis ekstrelerinin antiviral aktivitelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 557689
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasında, 4 farklı propolis ekstresinin Herpes Simpleks Tip 1 (HSV-1) ve Herpes Simpleks Tip 2 (HSV-2) virüslerine karşı in vitro antiviral potansiyeli değerlendirilmiştir. Ekstrelerin in vitro sitotoksik etkilerinin belirlenmesi, İnsan İmmortalize Keratinosit (HaCaT) hücre hattı üzerinde Mitokondriyal Dehidrogenaz Enzim Aktivitesi (MTS) yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. MTS yöntemi ile hesaplanan ve hücrelerin %50'sini öldüren sitotoksik konsantrasyon (CC50) değerleri Propilen, Etanol, Gliserol ve Soya ekstreleri için sırasıyla 593 µg/mL, 375 µg/mL, 1723 µg/mL ve 1664 µg/mL'dir. HSV-1 ve HSV-2 ile enfekte olan hücrelerin %50'sini öldüren etkili konsantrasyon (EC50) değerleri kantitatif Gerçek Zamanlı PCR yöntemi ile analiz edilmiştir. HSV-1 için hesaplanan EC50 değerleri, Propilen, Etanol, Gliserol ve Soya ekstreleri için sırasıyla 86.64 µg/mL, 90.86 µg/mL, 768.6 µg/mL ve 501 µg/mL'dir. HSV-2 için hesaplanan EC50 değerleri, Propilen, Etanol, Gliserol ve Soya ekstreleri için sırasıyla 92.05 µg/mL, 48.99 µg/mL, 904.1 µg/mL ve 396.1 µg/mL'dir. Herpes enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılan antiviral ilaçlardan biri olan Asiklovir çalışmamızda kontrol ilacı olarak kullanılmıştır. Asiklovir için CC50 değeri 15.85 µM, EC50 değeri HSV-1 için 2.50 µM ve HSV-2 için 5.54 µM olarak belirlenmiştir. Ekstrelerin, in vitro antiviral etkinliği yüksek Selektif İndeks (SI: CC50/EC50) değerleri ile ortaya konur. Çalışmamızda HSV-1 için SI değerleri Propilen, Etanol, Gliserol ve Soya ekstreleri için sırasıyla 6.84, 4.12, 2.24 ve 3.32 ve Asiklovir için 6.34 olarak hesaplanmıştır. HSV-2 için SI değerleri, Propilen, Etanol, Gliserol ve Soya ekstreleri için sırasıyla 6.44, 7.65, 1.90 ve 4.40 ve Asiklovir için 2.86 olarak hesaplanmıştır. Propilen ekstresi, Asiklovir ile karşılaştırıldığında HSV-1 için anlamlı derecede daha yüksek SI değeri gösterirken Etanol, Soya ve Gliserol ekstrelerinin SI değerleri Asiklovir'den daha düşük ortaya çıkmıştır. HSV-2 için elde edilen SI değerleri karşılaştırıldığında Gliserol ekstresi Asiklovir'e göre anlamlı bir sonuç ortaya koymazken, Etanol, Propilen ve Soya ekstreleri Asiklovir'den anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir. Propolisin özellikle Etanol, Propilen ve Soya ekstrelerinin HSV-2'ye karşı antiviral aktivite potansiyeline sahip olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of 4 different propolis extracts were investigated against Herpes Simplex Type 1 (HSV-1) and Herpes Simplex Type 2 (HSV-2) viruses. In-vitro cytotoxic effect of each extracts were determined by the Mitochondrial Dehydrogenase Enzyme Activity (MTS) method on Human Immortalized Keratinocyte (HaCaT) cell line and the cytotoxic concentration (CC50) values that killed 50% of the uninfected cells were calculated. The CC50 values were determined as 593 µg/mL, 375 µg/mL, 1723 µg/mL and 1664 µg/mL for the extracts of Propylene, Ethanol, Glycerol and Soya, respectively. Effective concentration (EC50) values that kill 50% of cells infected with HSV-1 and HSV-2 were analyzed by quantitative Real Time PCR method. The EC50 values calculated for HSV-1 were 86.64 µg/mL, 90.86 µg/mL, 768.6 µg/m L and 501 µg/mL for the extracts of Propylene, Ethanol, Glycerol, and Soya, respectively. The EC50 values calculated for HSV-2 were 92.05 µg/mL, 48.99 µg/mL, 904.1 µg/mL and 396.1 µg/mL for the extracts of Propylene, Ethanol, Glycerol and Soya, respectively. In vitro antiviral efficacy of an extract is determined by high of Selective Index values (SI:CC50/EC50). The SI values for HSV-1 were calculated as 6.84, 4.12, 2.24, 3.32 and 6.14 for the extracts of Propylene, Ethanol, Glycerol, Soya and Acyclovir, respectively. The SI values for HSV-2 were calculated as 6.44, 7.65, 1.90, 4.40 and 2.86 for the extracts of Propylene, Ethanol, Glycerol, Soya and Acyclovir, respectively. In comparison with the Acyclovir, Propylene extract showed significantly higher SI values while SI values for Ethanol, Soya and Glycerol extracts were lower than the values of Acyclovir for HSV-1. The SI values for Ethanol, Propylene and Soya extracts were significantly higher than the value of Acyclovir while no significant results were obtained for glycerol extract, in comparison with Acyclovir for HSV-2. As a conclusion it was revealed that in particular Propylene, Ethanol and Soya extracts of propolis having antiviral activity potantial against HSV-2.