Atık sularda sülfat parçalanması
- Tez No: 55770
- Danışmanlar: PROF.DR. NURAN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Artan dünya nüfusu ve bununla birlikte artan endüstri üretim kapasiteleri beraberinde büyük boyutlar da olan çevre kirliliğini de ortaya çıkarmaktadır. Günümüzün önemli sorunlarından olan çevre kirliliğinin mümkün mertebede azaltılması için yapılan pekçok çalışma mevcuttur. Biz bu doğrultuda, endüstriyel atık- suların sülfat içeriklerini esas alarak hazırladığımız karışımlarda sülfatın anaerobik olarak parçalanmasını gerçekleştirmeyi amaçladık. Bunun için laboratuvarda çeşitli konsantrasyonlarda sülfat içeren l\la"SQ, çözeltileri hazırlanmış ve sülfatın anaerobik olarak parçalanması sağlanmıştır. Ayrıca bu çalışmaya etkiyen parametrelerden, anaerobik çamur miktarı, sıcaklık ve çözeltinin sülfat içeriğinin parçalanmaya olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ANAERDBIC BIODEGRADATION OF SULFATE RICH WASTEWATERS SUMMARY Anaerobic biological waste treatment systems are now recognized to offer many advantages for industrial waste water treatment over conventional waste treatment proces ses. Anaerobic treatment processes have been applied to several industrial waste treatment situations. Some of these wastes, such as waste from the paper and pulp, fermentation, edible oil, petrochemical, and mining industry, contain significant quantities of sulfate and/ or sulfide. Anaerobic biotechnology is economically and ecologi cally a significant step forward in industrial and muni cipal wastewater treatment. One of the most important and basic raw materials is sulfur which can exist in a variety of oxidation states within organic and inorganic compounds, at industries of chemical processes. The oxidation states of sulfur in various compounds were given in Table 1. Table 1. Dxidation States of Sulfur In Various Compounds Form Example Dxidation State S° Elemental Sulfur D S~ Inorganic Sulfides -2 S2[“ SD, 5^,0- Thiosulfates + 2 * Sulfates +6 Microorganisms catalyse the oxidation and reduction of different forms of sulfur establishing a sulfur cycle. A simple representation of the sulfur cycle was shown in Figure 1. VllInorganic Loop 1 K\ O IS”Igiemental v^_/ sulfur Phoiosynthellc sulfide oxidation Organic Loop Hydrogen sulfide Thio