Futbolcularda görülen spor sakatlıklarının bireysel faktörler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of sports injuries to football players by individual factors
  1. Tez No: 557721
  2. Yazar: MEHMET ERDİ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERGÜL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Günümüzde futbol dünyanın en popüler spor branşıdır. Son dönemde modern futbol daha hızlı ve daha agresif oynanmaktadır. Bu sebeple sakatlanma riskinde de artış görülmektedir. Bu çalışmanın amacı; amatör futbolcularda bireysel faktörlerin sakatlık oluşumuna etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışma Elazığ 1. ve 2. amatör liglerinde oynayan 188 gönüllü futbolcu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan futbolcuların yaş ortalamaları 21.2±3.7 yıl, boy uzunluğu ortalamaları 174.4±6.5 cm ve vücut ağırlığı ortalamaları 66.3±7.0 kg olduğu belirlenmiştir. Sporcularla ilgili kişisel bilgiler, branşa ait ve sakatlıkla ilgili bilgileri sorgulayan kişisel bilgi formu ile elde edilmiştir. Futbolcuların kişilik özellikleri beş faktör kişilik özellikleri ölçeği ile tespit edilmiştir. Fiziksel uygunluk özelliklerinden dayanıklılık Cooper testi, anaerobik güç dikey sıçrama testi, sürat ve çeviklik özelliği 10x5m mekik koşu testi ve esneklik özelliği otur-eriş testi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Today football is the most popular sport in the world. Recently, modern football is played faster and more aggressively. Therefore, there is an increased risk of injury. The aim of this study is to investigate the influence of Individual Factors on the injury of amateur footballers. Material and Metod: 188 athletes who are playing in the 1. and 2. Elazığ amateur football leagues participated in this study. The mean age of the participants was 21.2 ± 3.7 years, average height was 174.4 ± 6.5 cm and body weight was 66.3 ± 7.0 kg. Personal information about the athletes was obtained from the personal information form which inquired about the branch and the disability information. The personality traits of the players were determined by five factor personality traits scale. Among the physical fitness characteristics, durability was determined by Cooper test, anaerobic power vertical jump test, speed and agility feature 10x5m shuttle running test and flexibility feature sit-access test.