Kompleks antrenman potansiyasyonunun reaktif kuvvet indeksi parametreleri üzerine etkisi
The effect of complex training potantiaton on reactive force index parameters
  1. Tez No: 557720
  2. Yazar: ONUR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ALPAN CİNEMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, kompleks antrenman potansiyasyonunun reaktif kuvvet indeksi parametreleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada en az 2 yıl ağırlık antrenman geçmişine sahip, vücut ağırlığının en az 1,5 katı yarım squat egzersizi yapabilen, rekreasyonel olarak aktif 10 erkek katılımcı (Yaş:25 ± 2,53 yıl , Boy: 186,81 ± 8,46 cm, VA:84,68 ± 8,02 kg) yer almıştır. Katılımcılar, laboratuvara iki ölçüm gününde gelmişlerdir. Ölçüm günleri arasında en az 48 saat verilmiştir. İlk ölçüm gününde, katılımcıların antropometrik ölçümleri, 1 Tekrar Maksimum (TM) yarım squat değerleri ve optimal düşüş yükseklikleri belirlenmiştir. İkinci ölçüm gününde, katılımcılardan standart ısınma protokolünü takiben, kompleks antrenman protokolü uygulamaları istenmiştir. Kompleks antrenman protokolü, 3 set 1 TM %90'ı ile 3 tekrar yarım squat ile 5 adet maksimal dikey sıçramadan oluşturulmuştur. 3. setin devamındaki 15. sn, 2., 4., 8., 12. ve 16. ölçüm dakikalarında ilk gün belirlenen optimal düşüş yüksekliğinden derinlik sıçramaları gerçekleştirilmiştir. Bu sıçramalar sonunda sıçrama yüksekliği, yerde kalış süresi ve reaktif kuvvet indeksi değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen verilerin parametrik varsayımlarının yerine geldiği anlaşılmıştır (p>0.05). Değişkenlerin ölçüm zamanlarına göre farkının incelenmesi amacıyla tekrarlı ölçümlerde ANOVA testi yapılmıştır. Bu çalışmada güven aralığı 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, kompleks antrenman potansiyasyonu ile sıçrama yüksekliği arasında 4.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the potentiation effect of complex training method on jump height and reactive strength index. For this purpose, 10 recreational active males (Age:25 ± 2.53 years, Height: 186.81 ± 8.46 cm, Weight:84.68 ± 8.02 kg) who has 2 year strength training experience and lifts half squat with at least 1.5 times more than their bodyweight. Participants came twice to the labaratory with 48 hours apart. Anthropometrics measurments, 1RM half squat weight and optimal drop heights were determined during the first session. In the second session participants have applied the complex training method with 3 sets 90% 1-RM half squat and 5 vertical jumps. 15 sec later of the end of the last set the drop jump tests were began. The tests were continued at 2nd, 4th, 8th, 12th and 16th minutes after the third set of complex training protocol. Jump heights, ground contact times and reactive strenght index scores recorded for analysis. It was understood that parametric assumptions of the data obtained were fulfilled (p> 0.05). According this finding repeated measures ANOVA test was used to determine the differences of testing times of each parameter. The confidence interval was accepted as 0.05 in this study.