Alt solunum yolu enfeksiyonu ile yatan hastalarda nötrofil/ lenfosit oranı, c-reaktif protein (crp), prokalsitonin hasta yatış süresini öngörebilir mi?
Can neutrophil/lymphocyte ratio, c-reactive protein (crp) and procalcitonin predict the hospitalization time in patients with lower tract respiratory infections?
  1. Tez No: 557758
  2. Yazar: ALİ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATİLLA UYSAL, UZMAN ELİF YELDA NİKSARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve amaç: Alt Solunum Yolları Enfeksiyonları (ASYE) göğüs hastalıkları kliniklerinde önemli bir yatış nedenidir. ASYE nedeni ile yatan hastaların yatış süresi yatış maliyetlerini doğrudan etkilemektedir. Bu çalışmada inflamasyon belirteçleri olan Nötrofil/Lenfosit oranı (NLO), C-Reaktif Protein (CRP) ve Prokalsitonin(PCT)' nin göğüs hastalıkları kliniğine ASYE nedeni ile yatan hastalarda hastane yatış süresine etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Yöntem: Göğüs hastalıkları hastanesinde Ocak 2016-Aralık 2018 arasında klinikte yatarak takip edilen hastalar kesitsel ve retrospektif olarak değerlendirildi. ICD-10 ve yatış kriterlerine göre değerlendirilen pnömoni, KOAH ve/veya bronşektazi alevlenmesi, komplike parapnömonik effüzyon ve ampiyem tanısı ile 1297 hasta çalışmaya alındı. Bulgular: 1297 hastanın, yaş ortalaması 63 (Interquartile Range(IQR):55-75) ve 762(%58,75)'si erkek idi. Hastaların ortanca yatış süresi 7(IQR:5-10) gün idi. Hastaların ortanca NLO'su 6,28 (3,78-10,92), CRP 79,2 mg/L (IQR:26,7-171,5 mg/L), PCT 0,23 ng/ml (IQR:0,08-0,51ng/ml) görüldü. 7 gün üzeri yatış, uzun yatış süresi olarak kabul edilmiştir. NLO median değeri ≤7 gün olanlarda 5,73(IQR:5,51-10,16) ), uzun yatan grupta 6,94(IQR: 4.22-11.77) olup iki grup arasında fark istatiksel olarak anlamlı idi(p=0,000). CRP median değeri ≤7 gün yatanlarda 61,5 mg/L (IQR:21,75-139,70) iken, uzun süre yatanlarda 109,4 mg/L (IQR: 22,4-199,5), olup iki grup arası fark istatiksel olarak anlamlı idi(p=0,000). PCT median değeri ≤7 gün yatanlarda 0,20 ng/ml (IQR:0,07- 0,45) iken, uzun süre yatanlarda 0,28 ng/ml (IQR:0,10-0,55), olup iki grup arası fark istatiksel olarak anlamlı değil idi(p=0,055). Çok değişkenli analiz için, tek değişkenli analizde kullanılan uzun süreli yatışın bağımsız belirleyicileri regresyon analizi ile değerlendirildi. CRP' nin OR=0,004(p=0,000) olarak bulunurken, NLO ve PCT anlamlı bulunmadı (sırasıyla, p=0,777, p=0,784). Etkenin tespiti ve radyolojik infiltrasyon varlığının yatış süresi ile ilişkili olduğu bulundu(sırasıyla, p=0,003 ve p=0,027). Sonuç: ASYE tanısı ile yatan hastalarda CRP'nin uzun yatış süresi ile ilişkili olduğu, NLO ve PCT'nin anlamsız olduğu bulundu. Etkenin izole edilmesi ve radyolojik infiltrasyonun olması uzun yatış süresini etkilediği bulundu.
Özet (Çeviri)
Aims: Lower Respiratory Tract Infections (LTRI) are important hospitalization cause in pulmonary wards. The hospitalization time directly affects hospitalization costs. We aimed to find out whether the blood Neutrophil/lymphocyte Ratio (NLR), C-reactive Protein (CRP) and Procalcitonin (PCT) values predict the hospitalization time in patients with LTRI. Methods: We evaluated patients retrospectively between January 2016 and December 2018 in a cross-sectional study. 1297 patients with the diagnosis of pneumonia, COPD exacerbation, bronchiectasis exacerbation, parapneumonic effusions, and empyema were included in the study according to ICD-10 and hospitalization criteria guidelines. Results: Of 1297 patients, 762(58.75%) were male and median age was 63 (Interquartile Range(IQR):55-75). Median hospitalization time was 7 (IQR:5-10) days. Median NLR was 6,28 (3,78-10,92), median CRP was 79.2 (IQR:26.7-171.5) mg/L and median PCT was 0.23 (IQR:0.08-0.51) ng/ml. Over 7 days hospitalization time was accepted as long hospitalization time. Median NLR was 5,73(IQR:5,51-10,16) ) in 7 days. The difference was statistically significant between the groups (p=0.000). Median CRP value was 61.5(IQR:21.75-139.70) mg/L in ≤7 days, and 109.4(IQR: 22.4-199.5) mg/L. in>7 days. The difference was significant between groups (p=0.000). Median PCT value was 0.20(IQR:0.07- 0.45) mg/L ≤7 in days and 0.28(IQR:0,10-0,55) mg/L in >7 days. The difference was not significant between groups (p=0.055). For the multivariate analysis, the possible factors identified with univariate analyses were further entered into a logistic regression analysis to determine independent predictors of long term hospitalization. Odd ratio for CRP was OR=0,004(p=0,000), but NLR and PCT was not significant (p=0.777, p=0.784, respectively). Sputum culture positivity and radiological infiltration were associated with the long term hospitalization (p=0,003 and p=0,027, respectively). Conclusions: CRP value was associated with the long term hospitalization in patients with LTRI, but not with the NLR and PCT. Sputum culture positivity and radiological infiltration might affect the long term hospitalization.