Adana Şehir Hastanesinde yatan alt solunum yolu enfeksiyonlu hastalarda akut faz reaktanları ve kısa dönem klinik sonuçları arasındaki ilişki: Retrospektif çalışma
Relationship between acute phase reactants and short-term clinicaloutcomes in hospitalized patients with lower respiratory tract infections at Adana City Hospital: A retrospective study
- Tez No: 949242
- Danışmanlar: DR. MEHMET DENİZ ERHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, alt solunum yolu enfeksiyonu tanısıyla hastaneye yatırılan pediatrik hastalarda akut faz reaktanları düzeyleri ile kısa dönem klinik sonuçlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Elde edilecek veriler doğrultusunda, çocukluk çağı alt solunum yolu enfeksiyonlarının prognozunun öngörülmesine katkı sağlanması ve klinik yönetim süreçlerinin iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Yöntem: Bu retrospektif gözlemsel çalışma, 01 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2024 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği ve Çocuk Yoğun Bakım Kliniği'nde alt solunum yolu enfeksiyonu (ASYE) tanısıyla yatırılan 1 ay ile 18 yaş arasındaki çocuk hastaları kapsamaktadır. Hastaların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, özgeçmiş bilgileri, laboratuvar bulguları [C-reaktif protein (CRP), prokalsitonin (PCT), beyaz küre (WBC), nötrofil, lenfosit, trombosit, eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), albümin, pH, laktat, bikarbonat, pCO₂ ve HCO₃⁻ düzeyleri], görüntüleme sonuçları [posteroanterior (PA) akciğer grafisi ve mevcutsa toraks bilgisayarlı tomografisi (BT)], uygulanan tedavi yaklaşımları, klinik prognoz ve taburculuk bilgileri hasta dosyalarından retrospektif olarak elde edilmiştir. Laboratuvar ve klinik parametreler, hastaneye yatış anı, yatışın 48-72. saatleri ve taburculuk öncesi olmak üzere üç farklı zaman noktasında değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler; hastaların toplam hastanede kalış süresi (≤7 gün ve >7 gün olarak iki grupta), yoğun bakım ünitesine yatış durumu ve süresi ile ilişkilendirilerek analiz edilmiştir. Ayrıca, taburculuk durumu; antibiyotik tedavisi ile taburcu edilenler, antibiyotiksiz taburcu edilenler ve exitus ile sonuçlanan hastalar olarak üç grupta sınıflandırılmış ve bu gruplar arasındaki farklılıklar istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 316 çocuk hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 38,8 ± 51,6 ay olup, %58'i erkek, %42'si kızdır. Vücut ağırlığına göre ortalama Z skoru-1,47 ± 2,26, boya göre Z skoru-0,67 ± 1,99'dur. Hastaların %64'ü bronkopnömoni, %32'si pnömoni, %3'ü akut bronşiolit ve %1'i ampiyem tanısı almıştı. Olguların %64'ünde en az bir komorbidite, %24'ünde beslenme bozukluğu ve %11'inde prematürite öyküsü mevcuttur. Ortalama hastanede kalış süresi 9,9 ± 8,6 gün olup, hastaların %47'si 7 günden uzun süreyle hastaneye yatırılmıştır. İlk yatışta hastaların %22'si doğrudan yoğun bakıma alınmış, servisten devredilenlerle birlikte bu oran %30'a yükselmiştir. Başvuru semptomları arasında en sık görülen bulgu öksürük (%57) olup, bunu takipne ve ateş izlemiştir. Görüntüleme bulguları arasında en sık bronkopnömonik/perihiler tutulum (%49) ve interstisyel infiltrasyon (%32) saptanmıştır. Tüm hastaların %99'una antibiyotik, %50'sine antiviral, %92'sine nebül tedavisi ve %55'ine sistemik steroid uygulanmıştır. Noninvaziv mekanik ventilasyon süresi ortalama 1,57 ± 5,29 gün, invaziv mekanik ventilasyon süresi ise 0,54 ± 2,64 gün olarak belirlenmiştir. Laboratuvar değerlendirmelerinde; CRP, PCT, WBC, nötrofil, lenfosit, trombosit ve albümin düzeylerinde yatış anı, 48-72.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the relationship between acute phase reactant levels and short-term clinical outcomes in pediatric patients hospitalized with a diagnosis of lower respiratory tract infection (LRTI). The findings are intended to contribute to the prediction of disease prognosis and to enhance clinical management strategies for childhood LRTIs. Methods: This retrospective observational study included pediatric patients aged 1 month to 18 years who were admitted with LRTI to the Pediatric Department, Pediatric Infectious Diseases Clinic, and Pediatric Intensive Care Clinic of Adana City Training and Research Hospital between January 1, 2021, and December 31, 2024. Demographic characteristics, presenting complaints, medical history, laboratory parameters [C-reactive protein (CRP), procalcitonin (PCT), white blood cell count (WBC), neutrophils, lymphocytes, platelets, erythrocyte sedimentation rate (ESR), albumin, pH, lactate, bicarbonate, pCO₂, and HCO₃⁻ levels], imaging findings [posteroanterior (PA) chest X-ray and thoracic computed tomography (CT) if available], treatment approaches, clinical prognosis, and discharge data were retrospectively obtained from patient records. Laboratory and clinical parameters were assessed at three time points: on admission, at 48-72 hours of hospitalization, and prior to discharge. Data were analyzed in relation to total hospital length of stay (grouped as ≤7 days and >7 days), intensive care unit (ICU) admission and duration, and discharge status (discharged with antibiotics, discharged without antibiotics, and deceased). Statistical comparisons were performed between these subgroups. Results: A total of 316 pediatric patients were included in the study. The mean age was 38.8 ± 51.6 months, with 58% male. The mean Z-score for weight was-1.47 ± 2.26 and for height was-0.67 ± 1.99. Diagnoses included bronchopneumonia (64%), pneumonia (32%), acute bronchiolitis (3%), and empyema (1%). At least one comorbidity was present in 64% of cases, malnutrition in 24%, and prematurity in 11%. The mean hospital stay was 9.9 ± 8.6 days, with 47% hospitalized for more than 7 days. Upon initial admission, 22% were directly admitted to the ICU, and with transfers from the ward, the overall ICU admission rate was 30%. The most common presenting symptom was cough (57%), followed by tachypnea and fever. Imaging findings most frequently included bronchopneumonic/perihilar involvement (49%) and interstitial infiltration (32%). Antibiotics were administered to 99%, antivirals to 50%, nebulized treatments to 92%, and systemic steroids to 55% of patients. Mean durations of noninvasive and invasive mechanical ventilation were 1.57 ± 5.29 days and 0.54 ± 2.64 days, respectively. Significant changes were observed in CRP, PCT, WBC, neutrophil, lymphocyte, platelet, and albumin levels across the three time points (p7 days) (p=0.041).