Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde ventilatör ilişkili pnömoni tanısı alan hastaların geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients diagnosed with ventilator associated pneumonia in Aydın Adnan Menderes University Hospital
  1. Tez No: 927004
  2. Yazar: DUYGU YARDIM EŞİYOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER SERTAN KARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sağlık hizmeti ilişkili enfeksiyonlar (SHİE) hastaneye yatan hastalarda en sık görülen enfeksiyonlardır. Ventilatör ilişkili pnömoni (VİP) bu enfeksiyonlar içerisinde 4.sıradadır. Ventilatör ilişkili pnömoni öncesinde akciğer enfeksiyonu bulunmayan hastalarda mekanik ventilasyon desteğine alındıktan 48 saat ve sonrasında alt solunum yolu enfeksiyonu semptomları ile tanı alan pnömonidir. Ventilatör ilişkili pnömoni, hastaların mekanik ventilatöre bağlı kalma süresini uzatması; morbiditeyi ve mortaliteyi belirgin şekilde arttırması nedeniyle erken tanı ve tedavisi önemli bir durumdur. Klinik, laboratuvar, görüntüleme ve mikrobiyolojik etken tespiti ile tanı alabilir. Bu çalışmanın amacı VİP tanısıyla izlenen hastaların demografik ve klinik özelliklerini, laboratuvar ve görüntüleme bulgularını retrospektif değerlendirmedir. Çalışmamıza Aydın Adnan Menderes Üniversitesi yenidoğan (YYBÜ) ve çocuk yoğun bakım ünitesinde (ÇYBÜ) yatan VİP tanısı alan yenidoğan döneminden 18 yaşına kadar olan yaş grubundan toplam 60 hasta alınmıştır. Tekrarlayan VİP atağı geçiren hastaların sadece tek VİP atağı çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların %88,3'ü (n=53) YYBÜ'de, %11,7'sinin (n=7) ÇYBÜ'de yatmaktadır. Hastaların 33'ü (%55,0) kadın, 27'si (%45,0) erkek olduğu görülmüştür. Yenidoğan yoğun bakımda izlenen hastaların yaş ortalaması 45,7±39,4 gün, ÇYBÜ'dekilerin yaş ortanca değeri 54,8 (2,3-182.5) ay olarak bulunmuştur. Hastaların %95,0'ında (n=57) kronik hastalık mevcuttur; bunlar içinde en sık (n=44, %38,6) kronik akciğer hastalığı görülmüştür. Hastaların VİP tanısı aldığında ortalama 46,2±38,1 gündür hastanede yattığı ve ortalama 45,4±37,7 gündür mekanik ventilatör (MV) desteği aldığı görülmüştür. Hastaların %85'inin (n=51) doğum şeklinin C/S olduğu görülmüştür. Gestasyonel yaşı
Özet (Çeviri)
Healthcare-associated infections (HAI) are the most common infections in hospitalised patients. Ventilator-associated pneumonia (VAP) ranks 4th among these infections. Ventilator-associated pneumonia is pneumonia diagnosed with symptoms of a lower respiratory tract infection 48 hours or more after mechanical ventilation has been started in patients without a previous lung infection. Ventilator-associated pneumonia is an important condition to diagnose and treat early because it prolongs the duration of mechanical ventilation and significantly increases morbidity and mortality. It can be diagnosed by clinical, laboratory, imaging and microbiological agent detection. The aim of this study was to retrospectively evaluate the demographic and clinical characteristics, laboratory and imaging findings of patients followed up with a diagnosis of VAP. A total of 60 patients, ranging in age from neonatal period to 18 years, who were admitted to the neonatal intensive care unit (NICU) and paediatric intensive care unit (PICU) of Aydın Adnan Menderes University were included in our study. Patients with recurrent episodes of VAP were only included in the study if they had a single episode of VAP. Of the patients included in the study, 88.3% (n=53) were hospitalised in the NICU and 11.7% (n=7) in the PICU. It was observed that 33 (55.0%) of the patients were female and 27 (45.0%) were male. The mean age of the patients followed up in the neonatal intensive care unit was 45.7±39.4 days and the median age of the patients in the NICU was 54.8 (2.3-182.5) months. Chronic diseases were present in 95.0% (n=57) of the patients; among these, chronic lung disease was the most common (n=44, 38.6%). Patients were hospitalised for a mean of 46.2±38.1 days and received mechanical ventilator (MV) support for a mean of 45.4±37.7 days when diagnosed with VAP. It was observed that the mode of delivery was C/S in 85% (n=51) of the patients. The rate of gestational age