Yağ filtresi kovan tasarımlarının sonlu elemanlar yöntemi ile karşılaştırılması
Comparison of oil filter boilers with finite elements method
  1. Tez No: 557804
  2. Yazar: DERYA BAHALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
YAĞ FİLTRESİ KOVAN TASARIMLARININ SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİ İLE KARŞILAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Derya BAHALI İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK VE FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2019 ÖZET Yağ filtreleri, motor ömrü açısından önemli parçalardır. Özellikle yüksek güç ve hız uygulamalarında motorun verimli çalışabilmesi için sistemde bulunan yağın gerekli miktar ve hızda dolaşması gerekmektedir. Motor, gereği kadar yağlanamaz ise conta yakma, yatak sarma, krank kesme gibi büyük arızalar oluşabilir. Motorun çalışması sırasında filtre süzme elemanlarının tıkanabilmesi ve motordaki ani zorlanmalardan dolayı yağ basıncı yüksek değerlere ulaşabilmektedir. Yağ filtreleri çalışma koşullarında daha düşük basınç değerlerine maruz kalmaktadır. Fakat zikredilen durumlar meydana geldiğinde basınç değerleri yükselmektedir. Bu nedenle yağ filtreleri normal çalışma koşullarındaki basınç değerlerinin üzerinde tasarlanırlar. Eğer yağ filtresinin yeterince basınç dayanımı yoksa süzme ömrünü tamamlamadan filtre mekanik hasara uğrar. Araç imalatçısı firmaların, bakım talimatlarında filtrelerin değiştirilme periyotları verilmektedir. Motor için uygun filtre kullanıldığında, yağ değişimi ile filtre değişimi eş zamanlı hale getirilir. Genelde piyasadaki uygulamada bu şekildedir. Ayrıca filtrenin sac elemanları olan kovan, ring, kapak gibi parçaların filtre çalışma şartlarına uygun olması gerekir. Örneğin, sac parçalarının, filtre çalışma basıncına dayanma mukavemeti istenilen seviyede olmalıdır. Sac parça yüzeylerinin korozyona karşı korunması ve birbirlerine bağlantısının muntazam yapılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, tasarım ve kalıp değişikliği yapılmadan, filtre kapak ve kovanlarının sac kalınlıkları değiştirilerek, uygun çalışma koşulları ve basınç aralıklarında, minimum maliyetle optimum çalışma koşullarına ulaşmaktır. Yağ filtresinin basınç dayanımını en çok etkiyen faktörlerden biri kovan ve kapak sac kalınlıkları olduğu için bunun üzerinde çalışılmıştır. Çalışmada mevcut yağ filtresi için hem sonlu elemanlar analizi yapılmıştır hem de yapılan test sonucunda filtrenin basınç dayanımı ve statik analiz değerleri elde edilmiştir. Sonlu elemanlar analizinden alınan sonuçlar, deneysel sonuçlarla karşılaştırılıp analizin doğruluğu saptanmıştır. Daha sonra yağ filtresi için farklı kalınlıklar incelenmiş ve sonlu elemanlar analizleriyle de sonuçları yorumlanıp en iyisi seçilmiştir. Sonunda yağ filtresinin kalıp ve tasarımı değiştirilmeden, sac kalınlıklarının analizleriyle uygun basınç ve koşullarda minimum maliyetle basınç dayanımı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF OIL FILTER BOILERS WITH FINITE ELEMENTS METHOD (Master Thesis) Derya BAHALI ISKENDERUN TECHNICAL UNIVERSITY ENGINEERING AND SCIENCE INSTITUTE May 2019 ABSTRACT Oil filters are important parts in terms of engine life. Especially in high power and speed applications, the oil in the system must be circulated at the required quantity and speed in order to operate the motor efficiently. If the motor cannot be lubricated as required, large faults such as gasket burning, bearing winding, crank cutting can occur. During the operation of the engine, the oil pressure can reach high values due to the clogging of the filter filter elements and the sudden stresses in the motor. Oil filters are subject to lower pressure values under operating conditions. However, when the mentioned conditions occur, the pressure values increase. For this reason, the oil filters are designed above the pressure values under normal operating conditions. If the oil filter does not have sufficient compressive strength, the filter is subject to mechanical damage without completing its filtration life. In the maintenance instructions of the vehicle manufacturer, the replacement periods of the filters are given. When a filter suitable for the engine is used, the oil change and filter change are synchronized. This is generally the case in practice in the market. In addition, parts such as sleeves, rings and covers, which are the sheet elements of the filter, must be suitable for the filter working conditions. For example, the resistance of the sheet metal parts to the working pressure of the filter should be at the desired level. It is necessary to protect the sheet metal parts against corrosion and to make the connection to each other uniform. The aim of this study is to change the sheet thickness of the filter covers and sleeves without changing the design and mold changes, and to reach the optimum working conditions with minimum operating cost and pressure ranges. This is one of the factors that affect the compressive strength of the oil filter is the sleeve and cover sheet thicknesses. In this study, both the finite element analysis was performed for the existing oil filter and the compressive strength and static analysis values of the filter were obtained. The results obtained from the finite element analysis were compared with the experimental results and the accuracy of the analysis was determined. Then, different thicknesses were investigated for the oil filter and the results were evaluated by finite element analysis and the best was chosen. Finally, the pressure and thickness of the oil filter without changing the thickness of the plates with the appropriate pressure and conditions with the minimum cost of pressure resistance was provided.