Sanayi yapılarındaki atölyelerin bilgisayar simülasyon yöntemiyle akustik açıdan değerlendirilmesi: Arsin organize sanayii örneği
Evaluation of workshops in industrial structures by acquisition of computer simulation: The case of Arsin organized industry
  1. Tez No: 557837
  2. Yazar: FATMA BETÜL ZEHRA KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAVRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Ülke ekonomisinin gelişimine büyük katkı sağlayan sanayi sektörü aynı zamanda önemli bir istihdam alanıdır. Sanayi yapılarındaki üretimin verimliği ve kalitesi büyük önem taşımakta olup bu durum çalışanlar arasında iletişimle dolayısıyla da sesin anlaşılabilirliği ile doğru orantılıdır. Sesin anlaşılabilirliği ise sesin nesnel parametre değerleri ile denetlenmektedir. Bu tez çalışmasında; Trabzon İli, Arsin Organize Sanayi Bölgesindeki, farklı sektörlerde faaliyet gösteren endüstri yapılarının atölyeleri bilgisayar simülasyon yöntemi ile akustik açısından değerlendirilmiştir. Giriş bölümünde; çalışmanın amaç ve kapsamı belirtilmiş, literatür araştırması yapılmıştır. Yapılan çalışmalar bölümünde; çalışma kapsamındaki atölyelerin mevcut durumlarının 3D modelleri hazırlanarak, modeller sesin anlaşılabilirliğinin değerlendirilmesi için öncelikle simülasyon programına aktarılmıştır. Sesin nesnel parametre değerleri elde edildikten sonra tüm atölyelerde sesin anlaşılabilirliğinin artırılmasına yönelik tavan yüzeyinde yapılan iyileştirmeler ile yeniden 3D modeller hazırlanmıştır. Hazırlanan 3D modeller ODEON V10 programına aktarılarak simülasyon işlemi tekrarlanmış ve oluşan sesin nesnel parametreleri sesin anlaşılabilirliği açısından yeniden değerlendirilmiştir. Bulgular ve değerlendirmeler bölümünde; simülasyonlar sonucunda tüm atölyeler için elde edilen sesin nesnel parametrelerine ilişkin değerler kabul edilen optimum değer aralıkları ile karşılaştırılmıştır. Son bölümde; sonuçlar ve öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The industrial sector, which contributes greatly to the development of the national economy, is also an important area of employment. The efficiency and quality of production in industrial buildings is of great importance and this is directly proportional to the communication between the employees and thus the intelligibility of the voice. The intelligibility of the sound is controlled by the objective parameter values of the sound. In this thesis; Workshops of industrial buildings operating in different sectors in Arsin Organized Industrial Zone in Trabzon were evaluated in terms of acoustics by computer simulation method. In the introduction section; The aim and scope of the study were stated and a literature search was conducted. In the studies section; 3D models of the current situations of the workshops were prepared and the models were first transferred to the simulation program in order to evaluate the intelligibility of the sound. After obtaining the objective parameter values of the sound, 3D models were prepared again with the improvements made on the ceiling surface in order to increase the intelligibility of sound in all workshops. The 3D models were transferred to ODEON V10 and the simulation process was repeated and the objective parameters of the resulting sound were re-evaluated for the intelligibility of the sound. In the findings and evaluations section; The results of the simulations were compared with the values of the optimum parameters. In the last section; The results and recommendations are indicated.