Kestane (Castanea sativa Mill.) ormanlarının genel özellikleri ve meşcere kuruluşu: Giresun-Görele örneği
General characteristics and stand structure of sweet chestnut forests: The sample of Giresun-Görele
  1. Tez No: 557840
  2. Yazar: ALİ HAKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma ile Giresun Orman Bölge Müdürlüğü Tirebolu Orman İşletme Müdürlüğü, Görele Orman İşletme Şefliği sınırları içerisindeki kestane ormanlarının yayılış alanları, genel özellikleri ve meşcere kuruluşları yönünden değerlendirilmesi yapılmıştır. Görele kestane ormanlarında kestanenin saf ve diğer türler ile oluşturmuş olduğu meşçere kuruluşları incelenmiştir. Araştırma alanından 17 farklı deneme alanı alınmış, her bir deneme alanındaki bireylerin çapları, boyları, yaşları tespit edilmiştir. Ayrıca bu ormanların meşcere kuruluşu (ağaç türü karışımı) incelenmiştir. Bu çalışma envanter ve uygulama niteliğinde olup silvikültürel müdahalelerle kestane ormanlarının sürdürülebilirliğine yönelik önerilerde bulunulmuştur. Çalışma sonucunda silvikültürel müdahalelerin (sürgün tekleme, budama, vb.) kestane kanseri ile mücadelede etkinliği araştırılmıştır. Yöre halkı tarafından yapılan bilinçsiz müdahaleler sonucunda kestane ormanlarının meşcere kuruluşunun bozulmasına ve hastalığın artmasına neden olan etmenler incelenmiştir. Ayrıca doğaya uygun silvikültürel müdahalelerle hem hastalıkla mücadele hem de ormanın sürdürülebilirliği hakkında bazı öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution area of chestnut forests within the boundaries of Giresun Forest Regional Directorate, Tirebolu Forest Management Directorate and Görele Forest Management Directorate were evaluated in terms of general characteristics and stand organizations. The stands of chestnut in pure wood and other species in Görele chestnut forests were examined. 17 different trial areas were taken from the research area and the diameters, lengths and ages of the individuals in each trial area were determined. In addition, stand organization of these forests (mixture of wood species) was examined. This study is in the nature of inventory and implementation and recommendations for the sustainability of chestnut forests with silvicultural interventions. As a result of this study, the effectiveness of silvicultural interventions (shoot misfire, pruning, etc.) in the fight against chestnut cancer was investigated. As a result of unconscious interventions by the local people, the factors causing the deterioration of the stand establishment of the chestnut forests and the increase of the disease were examined. In addition, some recommendations have been developed both for disease prevention and forest sustainability through nature-appropriate silvicultural interventions.