Kıyı kenar çizgisi işlemleri için bir konumsal veri altyapısı tasarımı
A spatial data infrastructure design for coastal line operations
- Tez No: 557846
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Oldukça geniş kıyı alanlarına sahip Ülkemizde, Anayasamızla korunma altına alınmış olan kıyı alanlarında uygulama yapılabilmesi için KKÇ tespiti bir zorunluluktur. Her ne kadar KKÇ tespitleri Ülkemizde büyük ölçüde tamamlanmış olsa da yargı mercilerinde bu tespitlere oldukça fazla itiraz yapılmaktadır. Bu çalışmayla KKÇ tespiti yapan Valilik Kıyı Kenar Çizgisi Tespit Komisyonları ile Mahkeme süreçlerinde görev alan bilirkişi heyetlerinin KKÇ tespit işlemleri sırasında kullanacakları bir konumsal veri altyapısı tasarımı yapılmıştır. Bunun için öncelikle gereksinim analizi yapılarak hangi verilere ihtiyaç duyulduğu, bu verilerin hangi kurumlardan temin edileceği ve sistemde yer alacak sorguların neler olduğu vb. belirlenmiştir. Uygulama, söz konusu verilerin kamu kurum ve kuruluşlarının web servislerinden çekilmesi üzerine tasarlanmıştır. Bu sayede KVA' nın temelini oluşturan veri paylaşımı gerçekleştirilerek konu ile ilgili hızlı, ekonomik ve doğru çözümler üretebilmek söz konusu olacaktır. Ancak Ülkemiz koşulları dikkate alındığında uygulamada bazı eksikliklerin bulunduğu görülmektedir. Bu eksikliklerin giderilebilmesi ve KKÇ iş ve işlemleri ile ilgili bir KVA oluşturabilmek için öncelikle sistemde veri sağlaması beklenen kamu kurum ve kuruluşlarının verileri bilgisayar ortamına aktararak veri paylaşımı yapması gerekmektedir. İhtiyaç duyulan veriler tamamlandığında bilgisayar ortamında bu veriler değerlendirilerek daha doğru, hassas ve objektif bir tespit işlemi gerçekleştirilecek ve tasarımı yapılan sistemdeki sorguların gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In our country with quite large coastal areas, coastal edge line determination is a necessity in order to be able to application in coastal areas which are protected by our Constitution. Although the coastal edge line fixation has been completed in our country in large quantities, the judicial authorities have made a lot of objections to these findings. In this study, a spatial data infrastructure design was made to be used by the governorship coastal edge line determination commissions and expert committees working in court processes during coastal edge line determination procedures. For this purpose, first of all, it was identified what data is needed by performing requirement analysis, from which institutions this data will be supplied, and what queries will take place in the system, etc. The application is designed to take the data from the web services of public institutions and organizations. In this way, it will be possible to create fast, economical and accurate solutions for the subject by realizing the data sharing which is the basis of the spatial data infrastructures. However, given the conditions of our country, there are some deficiencies in practice. In order to overcome these deficiencies and to create a spatial data infrastructures related to coastal edge line work and transactions, public institutions and organizations that are expected to provide data in the system must transfer the data to the computer environment and share the data. When the required data is completed, the data will be evaluated in the computer environment and a more accurate, accurate and objective detection process will be performed and the queries in the design system will be realized.