Şevlerde kütle hareketleri ve bir vaka analizi
Mass movements on slope and a case study
  1. Tez No: 557845
  2. Yazar: KAMİL EMRE TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ERKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Gelişen teknolojiye birlikte mühendislikte her geçen gün farklı metotların ortaya çıkması, mühendislik problemlerinde daha etkili analiz ve ıslah yöntemleri kullanılmasına olanak doğurmuştur. Bu çalışmada, geoteknik mühendisliğinde ele alınan başlıca zemin problemlerinden olan kütle hareketleri, daha yaygın kullanımıyla heyelanlar incelenmiştir. Bu bağlamda, zemindeki kütle hareketleri ile ilgili tanımlar, sınıflandırmalar, hareketin oluşum süreci, nedenleri, ve sonuçlarına dair literatür bilgisi verilmiştir. Hareketin anlaşılabilmesi ve analizi adına yapılan çalışmalar ve yöntemlere değinilmiş, Türkiye'deki ve Dünya'daki yakın zamanda gerçekleşmiş heyelan vakalarından bahsedilmiştir. Zeminin kütle hareketleri ile ilgili bu bilgilendirmelerin akabinde, İzmir Karayolları 2. Bölge Müdürlüğünce yapılmış olan çalışmalar neticesinde hazırlanan raporlar ışığında, Alaşehir – Sarıgöl yolu üzerinde Mayıs 2018 tarihinde meydana gelen heyelan hareketi incelenmiştir. İnceleme konusu olarak seçilen heyelan hareketi ile ilgili yapılmış saha ve laboratuar çalışmaları ile açılan sondaj kuyularından elde edilen veriler ışığında geoteknik değerlendirmelerde bulunulmuştur. Arazi ve laboratuar deneyleri ile sondaj kuyularından elde edilen bu veriler ek kısmında paylaşılmıştır. Deney sonuçlarından seçilen uygun parametreler, şev stabilitesi hesaplarında kullanılarak zemin davranışı detaylıca irdelenmeye çalışılmıştır. Uygulanacak geoteknik tasarımın yapılmış hesap ve analizleri paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emergence of various methods in engineering with the enhanced technology by each passing day, allows using more effective analysis and improvement methods in engineering problems. In this study, the mass movements, commonly known as landslides which is one of the major ground problems addressed in geotechnical engineering are examined. In this context, literature informations about definitions, classifications, formation process of the movement, causes and consequences related to the mass movements of ground are given. Studies and methods carried out in the name of intelligibility and analysis of the movement are touched on. Several recent landslide cases encountered in Turkey and World are mentioned. Right after the enlightenments about the mass movements of ground, as a result of the researchments carried out by Izmir 2nd Regional Directorate of Highways, a landslide movement occured on the route between Alasehir - Sarigol dated may 2018 is examined. Geotechnical evaluations in the light of datas obtained from fulfilled field and laboratory studies and boring holes related to the landslide movement which is chosen subject of the research are made. These datas obtained from field and laboratory studies and boring holes shared in appendix. Selected appropiate parameters within the test results are used in slope stabilitiy calculations and ground behaviour are tried to scrutinized in detail. Previous calculations and analysis that made of the geotechnical design which is going to apply have been shared.