Periaortik yağ dokusu volümü ile sklerotik aort kapak arasındaki ilişkinin araştırılması
The relationship between periaortic adipose tissue volume and aortic sclerosis
- Tez No: 557856
- Danışmanlar: DR. ZAFER BÜYÜKTERZİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş ve Amaç: Sklerotik aort kapak artmış kardiyovasküler mortalite ve morbidite ile ilişkili bulunmuştur. Total kolesterol, LDL ( düşük yoğunluklu lipoprotein ), lipoprotein a, trigliserit düzeylerindeki yükseklik, azalmış HDL ( yüksek yoğunluklu lipoprotein ) düzeyi, erkek cinsiyet, hipertansiyon, diyabetes mellitus ve sigara kullanımı gibi bilinen ateroskleroz risk faktörlerinin sklerotik aort kapak oluşumunu hızlandırdığı gösterilmiştir. Yapılan birçok çalışmada viseral yağlanma (peri aortik yağ dokusu dahil) ile özellikle komşu damar yatağında ateroskleroz gelişimi arasında bir ilişki olduğu da gözlemlenmiştir. Aortik skleroz ve ateroskleroz gelişimindeki ortak risk faktörleri göz önünde bulundurulduğunda; aortik kapak komşuluğundaki viseral yağ dokusu ile aortik skleroz gelişimi arasında ilişki olabileceği düşünülebilir. Bu çalışmada periaortik yağ dokusu hacminin, sklerotik aort kapak oluşumunun ön görülmesinde güvenilir bir marker olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışma hastanemizde son 6 ay içinde çekilmiş sistemde kayıtlı eş zamanlı MSCT'si ve ekokardiyografisi olan 80 hasta değerlendirilmeye alınarak bir retrospektif kohort çalışması şeklinde yapılmıştır. Ekokardiyografi raporları, retrospektif olarak taranıp sklerotik aort kapağı açısından değerlendirilmiştir. Çalışma popülasyonundaki 80 kişi; 40 ı sklerotik aort kapağına sahip, diğer 40'ı da aort kapağı sklerotik olmayan ( kontrol grubu ) 2 gruba ayrılmıştır. Periaortik yağ volümünün hesaplanması amacıyla görüntüler bilgisayar destekli iş istasyonuna (Leanordo Workstation, Siemens, Erlangen, Germany) aktarılmış ve bilgisayar destekli volum programı yardımıyla konusunda deneyimli radyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmiş ve hesaplamaları yapılmıştır. Bulgular: Hasta grubunun yaş ortalaması 61.63±8.55 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 61.45±5.68 yıl olarak hesaplanmıştır (p=0.928). Hasta ve kontrol gruplarının biyokimyasal özellikleri karşılaştırıldığında ise; hasta grubunda kan üre nitrojeni (42.42±13.55 vs. 34.70±13.07 mg/dL, p=0.011), ürik asit (6.76±1.87 vs. 5.71±1.10 ng/mL, p=0.003) ve LDL (126.5±40.16 vs. 96.27±39.84 mg/dL, p=0.001) düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı biçimde daha yüksek olduğu saptanmışır. Hasta ve kontrol grupları ekokardiyografik ve tomografik özellikleri açısından karşılaştırıldığında periaortik yağ doku hacmi hasta grubunda anlamlı şekilde daha yüksek ölçülmüştür (30.12±10.33 vs.
Özet (Çeviri)
Aim: Aortic sclerosis was shown to be associated with increased cardiovascular mortality and morbidity. Atherosclerotic risk factors like increased total cholesterol, LDL (low density lipoprotein), lipoprotein a and triglyceride levels and decreased HDL (high density lipoprotein) level, male gender, hypertension, diabetes mellitus and smoking have been shown to accelerate aortic sclerosis. Numerous studies have also shown that visceral adiposity (including periaortic adipose tissue) is associated with development of atherosclerosis, especially in the adjacent vascular wall. When common risk factors for aortic sclerosis and atherosclerosis are considered, it can be hypothesised that visceral adipose tissue adjacent to aortic valve may be associated with aortic sclerosis. In this study we aimed to investigate the relationship between aortic sclerosis and periaortic adipose tissue volume adjacent to aortic valve. Material and Method: In this retrospective study, 80 patients with a concurrent MSCT and echocardiography in the last 6 months were enrolled. Echocardiographic examinations were retrospectively evaluated regarding the presence of aortic sclerosis. 80 patients were divided into two groups that patient group consisted 40 patients with aortic sclerosis and control group consisted 40 patients without aortic sclerosis. Periaortic adipose tissue volume was calculated on a computer assisted work station (Leonardo Workstation, Siemens, Erlangen, Germany) by an experienced radiologist. Results: Patient group had a mean age of 61.63±8.55 years and control group's mean age was 61.45±5.68 years (p=0.928). Patient group had significantly higher blood urea nitrogen (42.42±13.55 vs. 34.70±13.07 mg/dL, p=0.011), uric acid (6.76±1.87 vs. 5.71±1.10 ng/mL, p=0.003) and LDL levels (126.5±40.16 vs. 96.27±39.84 mg/dL, p=0.001) when compared to control group. Patient group had also significantly higher periaortic adipose tissue volume when compared to the control group (30.12±10.33 vs.