Evre 3 epitelyal over kanserlerinin tedavisinde sistematik pelvik-paraaortik lenfadenektominin yeri
- Tez No: 69422
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Onkoloji, Obstetrics and Gynecology, Oncology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
VII-OZET Over kanserleri kadın genital kanserleri içinde görülme sıklığı olarak besinci,kansere bağlı ölümler arasında ise dördüncü sırayı almaktadır. Klinik evreleme ile cerrahi-patolojik evreleme arasında uyumsuzluklar gözlenmektedir,özellikle klinik olarak stage I-H olarak değerlendirilen ve lenfadenektomi yapılmayan vakalarda lentadenektomininde staging laparatomi prosedürüne eklenmesiyle evre I-II olarak değerlendirilmiş olan olguların FİGO evreleme sistemine göre stage m-C gibi ileri bir evreye yükselmiş olduğu saptanmaktadır,bu durum tedavi ve prognozda önemli değişikliklere neden olmaktadır. Esas en önemli faktör sistematik lenfadenektominin özellikle ileri evre over kanserlerinde prognozda değerinin olup,olmadığının belirlenmesidir.Biz bu amaçla 1988- 1998 yıllan arasında öpere edilen 54 epitelyal evre HI over kanserli hastayı,sistematik pelvik-paraaortik lenfadenektominin özellikle ileri evre over kanserinde yerini belirlemek üzere değerlendirdik. Özellikle histoloji ve evrenin de prognostik bir faktör olarak gözükmesi nedeniyle belli bir homojenizasyonu sağlamak amacıyla evre HI epitelyal over kanserli 54 olguyu değerlendirdik. Çalışma grubunu oluşturan 22 kişilik gruba optimal sitoredüksiyonla beraber pelvik-paraaortik lenefadenektomi uygulandı,kontrol grubu ise 32 olgudan oluşan lenfadenektomi prosedürü uygulanmamı ş,fakat optimal sitoredüktİf cerrahi yapılmış hastalardan oluşuyordu.
Özet (Çeviri)
VIII_SUMMARY Ovarian cancers ranks the fifth in insidence in female genital tract neoplasms,and the fourth leading cause of cancer related mortality. There are some unsuitable presences observed between clinical ranging and surgical pathological staging,especially clinically evaluated as staqe I-II and in cases when lymphadenectomy has not been performed,by the addition of lymphadenectomy to laparatomy procedure,the cases which are evaluated as stage I-II it has been observed that in accordance with FIGO staginq system they have increased to a high level like stage DI_C,this condition lead important changes in treatment and prognosis. In principle,the most important factor is to determine if systematic lymphadenectomy has a prognostic value in developed stage of ovar cancers.lh order to serve for such an aim we have evaluated 54 patients with stage IQ epithelial ovarian cancer who are taken under operation between the years 1988 and 1998 for to determine the prognostic value of systematic pelvic paraaortic lymphadenectomy especially in advanced stage. Especially since hysto logic type and staging has come out as a prognostic factor,in order to supply a definite homogenisation,we have evaluated 54 cases with stage HI ovarian cancer.Pelvic paraaortic lymphadenectomy has been applied together with optimal cytoreduction to the group of 22 persons who are setting up the working group. Lymphadenectomy procedure has been applied to the control group which has been set up of 32 cases,but they consist of patient who are applied cytoreductive surgery. Within the working group,in the survey analysis in accordance with the control group,a visible correction has been observed in the surve (P < 0.05); this condition was the same for overall patients with ovarian cancer. At the same time,in the patients where lymphadenectomy procedure has been applied,there has not been observed a meaningfijll difference in morbidity and mortality. The present literature information varifies our conclusions. As a result,although a visible morbidity and mortality increase has not been observed which have a definite place in staging,in all of the stages,and especially in high stages,systematic pelvic paraaortic lymphadenectomy that has an important role in improving the survive prognose,we believe that,it has to take its place in clasical ovarian cancer surgery prognosis as being and important factor over it. 62