Obez ve obez olmayan bireylerde diasu baropodometre cihazı ile ayak taban basınç değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of foot base pressure values with diasu baropopometer device in obese and non-obese individuals
- Tez No: 557896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUĞRUL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Anatomy, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tarihte şişman insanlara sağlıklı birey olarak bakılırken, çağımızda obezitenin önemli bir hastalık olduğu bilinmektedir. Obezite, vücut yağ dokusu birikiminin yağsız dokulara oranla artmasıyla meydana gelen kronik bir hastalıktır.Obezitenin ayakların yapısal ve fonksiyonel performansı üzerindeki etkisi ve bunun kas iskelet sistemi için olası etkileri üzerinde az sayıda çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda ise obezitenin plantar basıncı arttırdığı bilinmektedir. Ayağın plantar bölgesinin basıncını değerlendirmede baropodometre yöntemi kullanılabilinir. Çalışmamızda obezitenin statik duruşta plantar basınç dağılımı ve plantar alan üzerindeki etkisini incelenecektir. Çalışmamızda minumum 18, maksimum 59 yaş aralığında yapılmıştır. Çalışmaya 47 erkek(%43.51) ve 61 kadın (%56.4) toplam 108 sağlıklı bireydâhil edilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmada obezitenin statik duruş esnasında plantar basınç ve alan dağılımına etkisi incelenmiştir. Çalışmadan alt ekstremitenin etkilendiği ortopedik, nörolojik ve metabolik rahatsızlığı olanlar ve devamlıilaç kullanımı olan bireyler dışlanmıştır. Plantar bölge ön, orta, arka olmak üzere 3 gruba ayrılmış her grup ise kendi içinde medial ve lateral olarak sınıflandırılarak toplam 6 bölge elde edilmiş ve ölçümler bu bölgeler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Vücut kitle indeksi' ne göre bireyler Grup 1 (40) olmak üzere 5 gruba ayrıldı.20 yaş altı, 20-29, 30-39, 40-49 ve 50-59 yaş aralığında olmak üzere 5 yaş gruba ayrılmıştır. Kadın ve erkek bireyler kendi içinde gruplandırıldı. Ayrıca her iki cinsiyet için sağ ve sol ayak değerlendirilmesi yapıldı. Plantar bölgede bir noktadaki maksimum basınç BNMB olarak tanımlandı. Altı bölgedeki maksimum basınç değerleri, tepe basınç değeri olarak kaydedildi. Çalışmamızda tüm bireylerin VKİ ortalaması 28.22±7.82 kg/m² (min: 15.78 kg/m² max:51.20 kg/m²) olarak hesaplanmıştır. BNMB 1130.30±262.06 g/cm² (min:502.10 max:1907.90 g/cm²) olarak hesaplanmıştır. Cinsiyetin sağ ve sol ayakta plantar bölge basınç ve alan değişimine etkisinin olmadığı sonucuna varıldı. Cinsiyetler ve yaş grupları arasında plantar bölge ölçümleri istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. VKİ grupları arasında sol ayağın orta medial ve lateral alanı, ön lateral alanı ve sağ ayağın ön medial, orta medial ve arka bölümlerinde temas alanlarında anlamlı ilişki bulunmuştur. Tepe basınç değerlerinin sol ve sağ ayak orta kısımlarında arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
While obese individuals are considered as healthy individuals in history, obesity is an important disease in our age.Obesity is a chronic disease caused by the accumulation of body fat accumulation compared to lean tissues.Few studies have been conducted on the effect of obesity on the structural and functional performance of the feet and its possible effects on the musculoskeletal system.In the studies, it is known that obesity increases the plantar pressure. Baropodometer method can be used to evaluate the pressure of the plantar region of the foot. In our study, plantar pressure distribution and the effect of obesity on the plantar area will be examined. In our study, a total of 108 healthy subjects were measured in a total of 47 men (43,51%) and 61 women (56,4%) with a minimum age of 18 years, maximum 59 years of age.In the study, the effect of obesity on the plantar pressure and distribution of the field during the static posture was investigated. The study excluded individuals with orthopedic, neurological and metabolic disturbances and those with continued drug use, in which the lower extremity was affected. Plantar region in the front, middle, posterior, 3 groups in each group within itself medial and lateral to a total of 6 regions were evaluated. Individuals according to BMI (Body Mass İndex) were Group 1 ( 40).They were divided into 5 age groups under 20, 20-29, 30-39, 40-49 and 50-59 years. Female and male individuals were grouped in themselves. In addition, both genders were evaluated in the right and left feet.The maximum pressure at a point in the plantar region was defined as BNMB. The maximum pressure values in the six regions were recorded as peak pressure. The mean BMI of all individuals in our study was 28,22 ± 7,82 kg / m² (min: 15,78 kg / m² max: 51,20 kg / m²).BNMB was calculated as 1130,30 ± 262,06 g / cm² (min: 502,10 max: 1907,90 g / cm²).It was concluded that gender had no effect on plantar region pressure and area change in the right and left feet. There was no statistically significant difference between genders and age groups in the plantar region. There was a significant relationship between the BMI groups in the medial and lateral areas of the left foot, anterior lateral area, and anterior medial, medial and posterior areas of the right foot. Peak pressure values were found to increase in the middle parts of the left and right feet.