Ailevi akdeniz ateşine ikincil gelişen amiloidozda kardiyovasküler bulguların değerlendirilmesi
Assessment of cardiovascular findings in fmf related amyloid patients
- Tez No: 557900
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Romatoloji, Cardiology, Rheumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada Ailesel Akdeniz ateşi (AAA)'ne sekonder amiloid gelişen hastaların karotis intima-media kalınlığı ve ventrikül fonksiyonlarını AAA ve sağlıklı kontrol grupları ile karşılaştırarak değerlendirilmesini amaçladık. Yöntemler: Çalışmada 32 sekonder amiloid hastası, 33 AAA hastası ile 65 sağlıklı kontrol olmak üzere 130 kişi yer aldı. Sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesinde 2-boyutlu, M-mod, konvansiyonel ve doku doppler ekokardiyografi incelemeleri kullanıldı. Aortun elastik özelliklerinin incelenmesinde 2-boyutlu ve M-mod ekokardiyografi kullanıldı. Karotis intima-media kalınlığının ölçülmesinde karotis arter B-Mode ultrasonografi kullanıldı. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu yaş, cinsiyet, serum lipid düzeyleri açısından benzer özellikteydi (p>0.05). Aortik elastik fonksiyon parametreleri hasta ve kontrol gurupları arasında benzerdi (p>0.05). Mitral annuler E/A oranı amiloid grubunda kontrollere göre anlamlı olarak daha düşüktü ( p=0.004). Mitral annuler lateral Em/Am oranı amiloid grubunda benzer şekilde daha düşük iken (p=0.001), karotis intima-media kalınlığı amiloid grubunda belirgin derecede daha yüksek saptandı (p0.05, her biri için). Sonuç: Bu çalışmadaki bulgular AAA'ya sekonder amiloid gelişen hastalarda subklinik bir miyokardiyal tutulumun olabileceğini düşündürmektedir. Sekonder amiloide bağlı karotis intima-media kalınlığının artışı dikkat çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate systolic and diastolic ventricular functions and carotis intima-media thickness (CIMT) among patients with familial Mediterranean fever (FMF), secondary amyloid patients and healthy control group. Methods: A retrospective study was performed on 32 secondary amyloid patients, 33 FMF patients and 65 healthy control group. Left ventricular functions were measured using echocardiography including two-dimensional, M-mode, conventional and tissue doppler imaging. Aortic elasticity was analyzed using M-mode tracing guided by the two-dimensional echocardiography. CIMT was measured using carotis artery B-mode ultrasonography. Results: Age, sex and serum lipids were comparable among groups (p>0.05). Aortic wall properties were similar between groups (p>0.05). Mitral annuler E/A ratios were significantly lower in secondary amyloid patients rather than FMF patients and healthy controls in measurement of conventional and tissue doppler echocardiography (p=0.004 and p=0.001, respectively). Moreover, CIMT values were higher in secondary amyloid patients (p0.05, for both). Conclussion: These findings suggested that subclinical myocardial involvement is present in secondary amyloid patients. It is noted that CIMT values were higher in amyloid and FMF patients.