Çocuk romatoloji polikliniğine başvuran tekrarlayan oral aft tanılı hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients with recurrent oral aphthae admitted to the pediatric rheumatology outpatient clinic
- Tez No: 1020596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİZE NİLÜFER AKPINAR TEKGÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Çocuk Romatoloji Polikliniğine Başvuran Tekrarlayan Oral Aft Tanılı Hastaların Değerlendirilmesi AMAÇ: Tekrarlayan oral aft, çocuk romatoloji polikliniğine sık başvuru nedenleri arasındadır. Oral aftın birden çok sebebi olabilir. Etyolojide romatolojik sebepler olmakla birlikte diğer sebeplerin daha sık olduğu düşünülmektedir. Bu düşünceyle tekrarlayan oral aft şikayetiyle çocuk romatoloji polikliniğine başvuran hastalar retrospektif olarak klinik ve laboratuvar bulguları incelemeye alınmıştır. Araştırmanın birincil amacı çocukluk çağında tekrarlayan oral aft etiyolojisinin araştırılması, ikincil amaç ise çocukluk çağında tekrarlayan oral aft şikayetinin eşlik ettiği romatolojik hastalıklar ve sıklığını tespit etmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Romatoloji Polikliniği'ne 28.09.2022–15.05.2025 tarihleri arasında başvuran, bir yılda en az üç oral aft atağı geçiren ve ICD-10 K12.0 (Tekrarlayan Oral Aft) tanısı atılan 1 ay–18 yaş arası 395 hasta dahil edilmiştir. Primer immün yetmezlik tanılı ve immünsüpresif tedavisi alan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Retrospektif kohort olarak tasarlanan çalışmada hastaların demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, klinik bulguları, beslenme alışkanlıkları, aft özellikleri ve laboratuvar parametreleri hbys üzerinden incelenmiştir. Hastalar tedavi yanıtlarına gruplara ayrılmış; romatolojik tanı alanlar Behçet hastalığı (BH), ailevi akdeniz ateşi (AAA) ve periyodik ateş, aftöz stomatit, farenjit ve servikal adenopati sendromu (PFAPA) başlıkları altında toplanmıştır. İdiyopatik etyolojideki hastalar ayrıca probiyotik ve kolşisin tedavisinden fayda gören olgular olarak karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 27.0 ile yapılmış, anlamlılık eşiği p<0,05 kabul edilmiştir. BULGULAR: Çalışmaya 395 hasta alındı. Hastaların %49,9'u erkek, %50,1'i kız olup ortanca yaş 10 yıl idi. Etiyolojik dağılımda hastaların %42,5'inde vitamin eksikliği, %11,9'unda ağız hijyeni bozukluğu veya diş çürükleri, %33,3'ünde idiyopatik etiyoloji saptanmıştır. Sistemik otoinflamatuvar hastalık sıklığı toplamda %12,2 olarak bulunmuştur (BH %6,1, AAA %4,8, PFAPA %1,3). Tedavi yanıtları incelendiğinde konservatif yaklaşımla hastaların %67,0'si, vitamin takviyesiyle %78,7'si, kolşisin tedavisiyle ise %97,9'u tedaviden fayda görmüştür. İdiyopatik etyolojideki hastalar probiyotik veya kolşisin tedavisinden fayda görenler olarak iki alt grup olarak karşılaştırılmasında, yıllık atak sıklığının kolşisin grubunda (ortanca 24 epizod/yıl) probiyotik grubuna (ortanca 20 epizod/yıl) kıyasla anlamlı biçimde yüksek olduğu saptanmıştır (p=0,020). SONUÇ: Bu çalışma, pediatrik tekrarlayan oral aft (TOA) olgularının etiyolojisinde büyük çoğunlukla nutrisyonel eksiklikler ve ağız hijyeniyle ilişkili düzeltilebilir faktörlerin yer aldığını; sistemik otoinflamatuvar hastalıkların daha düşük oranda bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bu durum, oral aftla başvuran hastaların önemli bir bölümünün birinci basamak veya pediatri düzeyinde değerlendirilip tedavi edilebileceğini ve böylece gereksiz ileri tetkik ile üst basamak başvurularının azaltılabileceğini göstermektedir. TOA şikayetiyle başvuran hastalarda oral aft dışı şikayetlerin gastrointestinal sistem (GİS), artralji, göz, cilt lezyonları) sorgulanması; akut faz reaktanları, lökositoz ve aneminin değerlendirilmesi, otoinflamatuvar tabloların erken ayırt edilerek otoinflamatuar hastalık gelişebilecek hastaların çocuk romatoloji polikliniğine yönlendirilmesinde yol gösterici olacaktır. İdiyopatik etyolojideki hastaların yıllık atak sıklığının probiyotik ve kolşisin yanıtını ayırt eden temel parametre olarak öne çıkması, sık atak geçiren hastalarda kolşisin tedavisinin tercih edilebileceğini düşündürmektedir. Bu çalışma idiyopatik etiyolojideki olgulara yönelik farklı bir yaklaşım sunarak literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Patients with Recurrent Oral Aphthae Admitted to the Pediatric Rheumatology Outpatient Clinic OBJECTIVE: Recurrent aphthous stomatitis is among the frequent reasons for referral to the pediatric rheumatology outpatient clinic. Oral aphthae may have multiple causes. Although rheumatological causes are among the etiologies, other causes are thought to be more common. Based on this consideration, patients who presented to the pediatric rheumatology outpatient clinic with complaints of recurrent aphthous stomatitis were retrospectively examined with respect to their clinical and laboratory findings. The primary aim of the study is to investigate the etiology of recurrent aphthous stomatitis in childhood, and the secondary aim is to determine the rheumatological diseases accompanying recurrent aphthous stomatitis in childhood and their frequency. MATERIALS AND METHODS: The study included 395 patients aged 1 month–18 years who presented to the Pediatric Rheumatology Outpatient Clinic of the University of Health Sciences Ankara Etlik City Hospital between 28.09.2022 and 15.05.2025, who experienced at least three oral aphthous attacks within one year, and who were assigned an ICD-10 K12.0 (Recurrent Aphthous Stomatitis) diagnosis. Patients with a diagnosis of primary immunodeficiency and those receiving immunosuppressive therapy were excluded from the study. In this study designed as a retrospective cohort, the patients' demographic characteristics, anthropometric measurements, clinical findings, dietary habits, aphtha characteristics, and laboratory parameters were examined through the hospital information management system (HIMS). The patients were divided into groups according to their treatment responses; those who received a rheumatological diagnosis were grouped under the headings of BD, FMF, and PFAPA. Patients with idiopathic etiology were additionally compared as cases benefiting from probiotic and colchicine treatment. Statistical analyses were performed with SPSS 27.0, and the significance threshold was accepted as p<0.05. RESULTS: A total of 395 patients were included in the study. Of the patients, 49.9% were male and 50.1% were female, with a median age of 10 years. In the etiological distribution, vitamin deficiency was detected in 42.5% of the patients, oral hygiene impairment or dental caries in 11.9%, and idiopathic etiology in 33.3%. The overall frequency of systemic autoinflammatory disease was found to be 12.2% (BD 6.1%, FMF 4.8%, PFAPA 1.3%). When treatment responses were examined, 67.0% of the patients benefited from treatment with the conservative approach, 78.7% with vitamin supplementation, and 97.9% with colchicine treatment. In the comparison of patients with idiopathic etiology as two subgroups benefiting from probiotic or colchicine treatment, the annual attack frequency was found to be significantly higher in the colchicine group (median 24 episodes/year) compared to the probiotic group (median 20 episodes/year) (p=0.020). CONCLUSION: This study demonstrates that the etiology of pediatric RAS cases is largely associated with nutritional deficiencies and correctable factors related to oral hygiene, while systemic autoinflammatory diseases are found at a lower rate. This indicates that a significant portion of patients presenting with oral aphthae can be evaluated and treated at the primary care or pediatric level, thereby reducing unnecessary advanced investigations and referrals to higher-level facilities. In patients presenting with complaints of RAS, inquiring about non-oral-aphtha complaints (gastrointestinal system (GIS), arthralgia, eye, and skin lesions); and evaluating acute-phase reactants, leukocytosis, and anemia will be guiding in the early differentiation of autoinflammatory conditions and in the referral of patients who may develop autoinflammatory disease to the pediatric rheumatology outpatient clinic. The prominence of the annual attack frequency in patients with idiopathic etiology as the key parameter distinguishing probiotic and colchicine responses suggests that colchicine treatment may be preferred in patients with frequent attacks. This study aims to contribute to the literature by offering a different approach to cases with idiopathic etiology.