Akıllı şebekelerin sistem kararlılığı bakımından incelenmesi
Analysi̇s of system stability on smart grids
- Tez No: 557957
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİM KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son dönemlerde küresel iklim değişikliği sorununa ilişkin en önemli konu elektrik enerjisinin çevre dostu, güvenilir ve verimli bir şekilde kullanılabilmesidir. 21. yüzyılın başlangıcından itibaren akıllı şebeke teknolojilerinin popüler araştırma alanlarından biri haline gelmesi, merkezi üretim yapısına sahip elektrik şebekelerini bir değişim sürecine sokmuştur. Akıllı şebeke kavramıyla birlikte dağıtık üretim uygulamalarına yönelik mevcut şebekelerdeki değişim, enerji verimliliği, güvenirliği, güç kalitesi ve yaşlanmış güç sistemi altyapısı dezavantajlarıyla ile ilgili birçok sorunu ortadan kaldırmak için büyük bir fırsat sunmaktadır. Değişken ve öngörülemeyen yapıdaki yenilenebilir enerjiye dayalı dağıtık üretim ile değişken yapıdaki tüketim birimlerinin varlığı güç sistemi kararlılığında risk teşkil edebilir. Akıllı şebeke teknolojisinin uygulamaları sayesinde bu değişken yapıdaki üretim ve tüketim dengesi en iyi şekilde yönetilerek sistem kararlılığı sağlanabilecektir. Yapılan bu tez çalışması kapsamında enerji talebindeki artışı karşılamak için alternatif olarak tercih edilmeye başlanan belirsiz ve değişken yapıdaki dağıtık üretim ile değişken yapıdaki tüketim birimlerinin sistem kararlılığı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Öncelikle üretim ve tüketimdeki belirsizlikleri yansıtacak şekilde varsayımsal üretim ve tüketim profilleri oluşturulmuştur. Bu profiller seçilen IEEE güç sistemleri vasıtasıyla modifiye edilerek kararlılık test sistemleri oluşturulmuştur. Dağıtık üretim ve tüketim yapısındaki belirsiz değişimler kullanılarak gerilim kararlılığı incelenirken her sistem için oluşturulan arıza senaryoları üzerinden rotor açı ve frekans kararlılığı incelenmiştir. Çalışma sonucunda dağıtık üretim ve değişken tüketimin her sistemde farklı bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmekle birlikte oluşturulan analiz prosedürüne göre sistem kararlılığında iyileşmelerin yanı sıra bozulmaların da meydana geldiği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Akıllı şebeke, dağıtık üretim, değişken tüketim, güç sistemi kararlılığı.
Özet (Çeviri)
Recently, the most important subject regarding the global climate change problem is the use of electric energy in an environmentally friendly, reliable and efficient manner. Since the beginning of the 21st century, smart grid technologies have become one of the popular investigation fields. Therefore, a period of change has begun in the power systems based on centralized generation. Together with the smart grid concept, change from centralized generation units to distributed generation units have begun in conventional grids. This transformation provides a great opportunity to eliminate many problems such as related to the disadvantages of energy efficiency, reliability, power quality, and aging power system infrastructure. Distributed generation based on variable and unpredictable renewable energy, and variable feature consumption units can entail a risk about power system stability. Thanks to the applications of smart grid technology, the balance of variable generation and consumption can manage in the best way. So system stability can be achieved. In this study, the effects of variable and unpredictable distributed generation and variable consumption units on system stability are investigated. First of all, hypothetical generation and consumption profiles have been formed to reflect the uncertainties in generation and consumption. Then, selected IEEE power systems have modified to add these profiles to establish stability testing systems. While voltage stability was examined through using uncertain changes in the distributed generation and consumption structure, rotor angle and frequency stability were examined through the failure scenarios for each system. As a result of the study, distributed generation and variable consumption form different effect for each system. According to the analysis procedure, it has been observed deteriorations in system stability, as well as improvements. KEYWORDS: Smart grid, distributed generation, variable consumption, power system stability.