Karayolu projelerinde bilgisayar programları kullanılarak proje aşamalarının mühendislik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of project stages by engineering using computer programs in highway projects
  1. Tez No: 557960
  2. Yazar: AVNİ ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK CANSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Karayollarının projelendirmesi uzun ve zahmetli bir sürecin sonunda gerçekleşmektedir. Arazi ölçümlerinden, yarma ve dolgu hacimlerine ulaşılmasına kadar yorucu ve zaman alıcı çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada karayolu projelendirmesinin en baştan en sona kadar sanal ortamda yapılmasının imkânları üzerinde durulmaktadır. Öncelikle arazinin ölçülmesi, topoğrafik noktaların alınması ve eşyükselti eğrilerinin oluşturulması gibi işlemlerin gerçekleşmesi Google Earth ve Global Mapper programları ile sağlanmaktadır. Arazinin tespit edilmesi ve karayolunun yapılacağı koridorun kot değerlerinin bulunması Google Earth programı ile yapılmaktadır. Elde edilen .kmz uzantılı dosya Global Mapper programında açılarak Autocad programının alabileceği .dem uzantılı dosya haline getirilmektedir. Daha sonra Auotcad Civil 3D programı ile üçgenleme ve tekrar eşyükselti eğrileri oluşturularak proje çözümüne devam edilmektedir. Güzergâhın oluşturulması, boy profilinin çizilmesi, enkesitlerin meydana getirilmesi ve dolgu ve yarma hacimlerine ulaşılması gibi işlemler yine Autocad Civil 3D programında yapılmaktadır. Benzer olarak Netcad programı ile üçgenlemeden dolgu ve yarma hacimlerine kadar bütün işlemler gerçekleştirilmektedir. Böylece karayolu projesinde, arazi işlemlerinden paftalamaya kadar geçen bütün süreç sanal ortamda bilgisayar programları ile yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The design of the highways is realized at the end of a long and laborious process. From land surveying to reaching cuting and filling volumes, tiring and time-consuming studies are required. In this study, the possibilities of making the highway Project in virtual environment from the beginning to the end are emphasized. First of all, the land surveying, topographic points and the creation of contour lines, such as the creation of transactions such as Google Earth and Global Mapper programsa re provided. The determination of the land and the elevation of the corridor of the highway will be done by Google Earth. The .kmz file can be opened in the Global Mapper program, which can be imported into the .dem file. Then Autcad Civil 3D prpgram with triangulation and repeat contour lines are created to contione the project solution. The process of creating the cuting volumes are done in the Autocad Civil 3D program. Similarly, all operations from triangulation to filiing and cuting volumes are carried out with Netcad program. Thus, in the highway Project, the whole process from land surveying to plan-profil is done by computer programs in a virtual environment.