Yüz, parmak izi, rfıd ve karekodlu entegre geçiş kontrol sistemi tasarım ve uygulaması
Design and implementation of face, fingerprint, integrated access control system with rfid and qrcode
- Tez No: 557961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HAYRETTİN YÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada dört farklı tanımlama teknolojisi kullanılarak kullanıcı geçiş kontrolü sistemi tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Proje temel olarak Raspberry Pi (mini bilgisayar) üzerine inşa edilmiştir. Projede yüz algılama ve tanıma, parmak izi tanıma, RFID kart tanıma ve karekod çözme işlemleri Raspberry Pi üzerinde Python dili; sunucu taraflı doğrulama ve geçiş kontrol işlemleri Asp.NET yazılım teknolojisi ve Sql Server veri tabanı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Proje başta şirketler olmak üzere geçiş kontrol sistemi kullanılan tüm noktalarda ziyaretçi ve personel giriş çıkışlarının kontrol edilebilmesi için kabul görmüş teknolojilerle entegre çözüm sunmaktadır. Projede kullanılan parmak izi cihazının saklayabileceği maximum 200 adet sınırlaması da ortadan kaldırılmıştır. Sistemin aynı konfigürasyonlarla farklı noktalarda da kullanılabilmesi ve kolay kurulum yapılabilmesini sağlamak veya farklı nedenlerle cihazda oluşabilecek veri kayıplarından etkilenmemek adına yapılan tüm kayıtlar farklı bir sunucu üzerindeki veri tabanına aktarılmaktadır. Giriş veya çıkışı istenmeyen kullanıcılara anında müdahale edilebilmesini sağlamak amacıyla tüm sistem internet ortamında çalışmaktadır. Ayrıca yapılacak geliştirmeler ile kullanıcıların içeride veya dışarıda olma durumları izlenebilir. Piyasada bulunan cihazların sağlamış olduğu günlük, haftalık veya aylık puantaj, eksik çalışma veya fazla mesai hesaplamalarına kadar tüm raporların alınması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, user access control system is designed and developed using four different identification technologies. The project is basically built on Raspberry Pi (mini computer). The project includes face detection and recognition, fingerprint recognition, RFID card recognition and qrcode decoding operations with the extra hardware supported by Raspberry pi; server-side authentication and migration control operations have been developed with Asp.NET software technology and Sql Server database. The project provides an integrated solution with accepted technologies for control of entry and exit of visitors and staff at all points to be controlled. The maximum number of fingerprints (200 finger print template) that can be stored by the fingerprint device used in the project has been eliminated. All the records are transferred to the database on a different server to ensure that the system can be easily used at different points with the same configurations or to be affected by data loss which may occur in the device for different reasons. The whole system works online on the internet in order to provide immediate response to undesired users. In addition, improvements can be made to monitor whether users are in or out. It can be ensured that all reports can be obtained from daily, weekly or monthly payroll, missing work or overtime calculations provided by commercially available devices.