Uzay kafes sistemlerde alüminyum çubukların çekmedeki davranışı
- Tez No: 55797
- Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK SENA ARDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Uzay kafes sistemler, 1950'li yıllardan beri özellikle hareketli yükleri az olan çaü ve benzeri bina bölümlerinde, büyük açıklıkları geçmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistemlerin çalışma şekli, yüklerin düğüm noktası tarafından alınarak bağlantı elemanlarıyla çubuklara aktarılması ve çubukların sadece eksene! kuvvet taşıması prensibine dayanmaktadır. Türkiye'de de, özellikle 1985'ten itibaren yaygın olarak kullanılmaya başlayan uzay kafes sistemlerin teşkilinde, büyük bir oranda Mero sistemi kökenli düğüm noktası detayı ve malzeme olarak da çelik tercih edilmektedir. Çeşitli endüstri dallarında karşılaşılması olağan bir malzeme olan alüminyumun, yapısal uygulamalarda adını duyurmaya başlamasından sonra uzay kafes sistem imalatında da kullanıldığı bilinmektedir. Bu yüksek lisans çalışmasında, uzay kafes sistemin alüminyumdan üretilmesi düşünülen elemanlarının çekme etkisi altındaki taşıma yükleri deneysel olarak incelenmiştir. Bu amaçla, USKON A.Ş. Fabrikasında yapılan deneylerle, çeliğe göre daha hafif ve korozyona dayanıldı bir malzeme olan alüminyumun Türkiye'de uzay kafes sistem üretiminde kullanılması yolunda bir adımatılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, çok kullanılan ve iyi bilinen bir malzeme olan çelikle karşılaştırmalı olarak incelenen alüminyum uzay kafes sistem elemanlarından alman olumlu sonuçlar, araştırmalara devam edilmesi gerektiğini ortaya çıkarmıştır. viii
Özet (Çeviri)
SUMMARY BEHAVIOUR OF ALUMINIUM TENSIAL MEMBERS IN SPACE FRAME STRUCTURES Light construction and economy in material are current requirements in the building field. The distribution of loads, spreading of forces, the reduction of bending moments and the utilization of material to its limits - these are the tendencies that become decisive for the civil engineer. Simultaneously, they imply a new concept in building construction, the space structure which is as useful technically as it is beautiful. It represents both superstructure and design element as well. Figure 1.1 An example of space frame structures ixSince 1950, space truss structures have been used widely, especially at roofs or similar parts of constructions on which there is no effective live loads. The cause of this choice, using space truss structures, can be defined as: -lightness of weight, -high degree of in determinancy, -almost no bending element so, using minimum quantity of materials, -freedom of drawing and forming, -great facility in erection, in disassemble and in changing the truss members. 'jy//w/s/s/////w///w/.'/te s/,'////;;/;/s/,v/j>s/,y//