Uzay kafes sistemler ve malzemeleri
Space frame structures and the materials
  1. Tez No: 127090
  2. Yazar: YEŞİM GÜLSÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
UZAY KAFES SİSTEMLER VE MALZEMELERİ ÖZET Günümüz modern toplumlarında nüfus artışı ve fonksiyonların çeşitlenmesiyle doğan geniş açıklıkların geçilmesi ihtiyacının ekonomik, fonksiyonel ve estetik olarak çözümü uygun taşıyıcı sistem ve örtü türlerinin seçimine bağlıdır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde çok yoğun olarak karşılaşılan ve beraberinde pek çok sorun getiren geleneksel yapılar (yığma, iskelet taşıyıcı sistemler), gelişmekte olan toplumun ihtiyaçlarına cevap veremez hale gelmiştir. Taşıyıcı duvar ve kolonların kullanıldığı açıklıkların basit yatay öğelerle geçildiği yığma taşıyıcı sistemlerde açıklıklar, doğal gereçlerin boyutlarına bağlı olduğundan sınırlı olmaktadır. Taşıyıcı ve örtücü işlevindeki öğelerden oluşan iskelet taşıyıcı sistemlerde ise ortaya çıkan hücresel çözümler mimari tasarımı büyük ölçüde ve olumsuz yönde etkilemektedir. Belirli açıklıklardan sonra çok ağırlaşan bu taşıyıcı sistemler, ekonomik olmayan boyutlara da ulaşmaktadır. Uzay kafes sistemler basit çekmeye ve basınca çalışan doğrusal çubuk biçimindeki öğeleri ile, yükleri çok yönlü bir yayılım sonucu zemine aktaran; strüktür alanındaki bilgi birikimi, taşıyıcı sistem çözümleme yöntemlerindeki ve teknolojideki gelişmeler sonucunda, boşluğun doldurulması ilkesine göre üretilmiş çağdaş taşıyıcı sistemlerdir. Uzay kafes sistemin kullanıldığı yapılar olarak spor salonları, yüzme havuzu, tribünler, pazar yerleri, terminal binaları, köprüler, giriş saçakları, alış veriş merkezleri, fabrikalar, kültür merkezleri v.b. sıralanabilir. Uzay kafes sistemlerin geniş bir açıdan ele alındığı bu çalışmanın birinci bölümünde sistemin genel tanımı, kullanım amaçları, sistemi oluşturan öğeler, sistem oluşum ilkeleri, yapı elemanlarının üretim teknolojisindeki gelişmeler ve sistemin sunduğu değişik mimari formlar üzerinde durulmuştur. Ayrıca uzay kafes sistemlerin statik hesaplarında en çok kullanılan matris-deplasman ve sonlu elemanlar yöntemleri teorik olarak açıklanmıştır. İkinci bölümde, sistem örtülerinin malzemelerine göre sınıflandırılması yapılmış, kullanım yerleri ve amaçları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölüm uzay kafes çatı örtülerinin karşılaştığı dış etkenleri (sıcak etkisi, su ve nem etkisi, ses etkisi, yangın ve yük etkileri), bu etkenlere karşı davranışlarını, uygulama prensipleri ve birleşim detaylarını kapsamaktadır. Dördüncü bölümde strüktürün yalın kullanımı, çatı örtüsünün strüktürün altında, üstünde ve arasında kullanımının yer aldığı çatı yüzeyi kuruluşları; çatı yüzeyinin bitişi; kullanılan örtü malzemeleri ve oluşturulan mimari formlarla çatıdan gün ışığı sağlanması çözümleri araştırılmıştır. Ayrıca bu bölümde yapının yaşaması için gerekli olan elektrik, havalandırma, iklimlendirme, sıhhi tesisat ve yangın söndürme sistemlerinin uzay kafes strüktürle ilişkileri de ele alınmıştır. XII
Özet (Çeviri)
SPACE FRAME STRUCTURES AND THE MATERIALS SUMMARY Space frame structures which are economical and functional to cover large spans are a must for modern civilizations. Conventional structures which cause many problems in use are not good enough to solve the requirements of the developing countries like Turkey. To overlap the buildings, which need big spacings, we can use enclosed sports centers, swimming centers, shopping centers, artriums, hangars, factories, show centers, stadiums etc. In this thesis, space frame structures are studied in details. The definition of system, why they are used, elements of system, principles of system, developments in production technologies of system elements and different architectural forms of structural system are explained in the first chapter. Theoretical explanations of matrix-deplacement and finite element methods, which are commonly used methods in the structural analysis of space frame structures are also presented. The space frame system consisting of a three dimension rigid pipe and orb and used as a prefabricated steel construction to compensate the wide spacings is presented at this stage as a qualified solution. Space structures are divided into three types according to main principles and shapes: 1. Plane truss space frame structures 2. One-direction-sloped (vaulted) space frame structures 3. Two-direction-sloped (domed) space frame structures In the second chapter, the various materials used in space frame roof covering are classified. This classification is presented as follows: 1. Plastic -PVCbase -Policarbonat -Acrylic -Architectural textile -CTP 2. Metal -Aluminium -Steel XIII-Zinc -Lead -Copper 3. Glass -Sheet glass -Safety glass 4. Architectural textile 5. Bitumineous based roof covering systems. The third chapter deals with the outside factors affecting the roof covering system which is used for the covering of space frame systems. Also the components details of the covering are investigated according to materials. Every construction is always under the effect of outside factors (heat effect, sound, water and humidity effects, fire effect and charge effect). The roof is the part of a building that is the most exposed to outside effects. The rain, snow, hail, heat difference between day and night, ultraviole radiation, freeze, wind charge or air pollution etc. alt affect the roof. The water steam which is inside the volume and continuously moving upwards is also another factor affecting the roof. For this reason, the details of the selection of covering system and best solutions are investigated. In the fourth chapter, the setting up of the roof surface, procuring sunlight from the roof surface, and the relations between the installation system are discussed. There should be a proper investigation for constructions at the project stage, the proper material and system should be selected and the problems should be overcome beforehand with the right detailed solution. XIV