Yâ-sîn sûresi konulu tefsir örneği
Comentary sample about surah Yasin
- Tez No: 557992
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tezimizin temel amacı nübüvvetin Mekke döneminde inen surelerinden olup, Kur'ân'daki sıralamaya göre 36. sûre de yer alan Yâ-Sîn sûresinin sûre eksenli konulu tefsir metoduna göre bir örneğini sunmaktır. Çalışmamızda konulu tefsir metoduyla sûre incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmamız bir giriş ve iki bölümden meydana gelmektedir. Çalışmamızın giriş bölümünde; Tefsir, tefsir çeşitleri, konulu tefsir, konulu tefsirin kısımları ve yöntemi hakkında çok detayına inmeden bilgi verilmiştir. Daha sonra sûre eksenli konulu tefsire dair bir eser incelemesi yapılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümde; Sûre ile ilgili tanıtım yapılıp sûrenin diğer isimlerini, sûrenin indiği dönemi, sûrenin faziletine dair birkaç rivayeti aktardıktan sonra Yâ-Sîn sûresinin kendisinden önceki ve sonraki sûreler ile olan bağlantısını kurduk. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise sûredeki dikkat çekici kelimeleri, edebi sanatları ve ayetlerin iniş sebeplerini aktardıktan sonra sûre temel konuları açısından tahlil (tefsir) edilmeye çalışılmıştır. Sûrede; Allah (c.c.), Peygamberi ve Kur'ân'ı yalanlayan Mekkeli müşriklere Hz. Muhammed'in peygamber olduğunu ve Kur'ân'ı ona indirdiğini bildirdikten sonra, inatçı müşriklere tarihte yaşanmış ve kendi hallerine benzer bir kavmi ve sonlarını bildirmektedir. Sûre de devamla ilahi kudrete işaret edilip düşünceleri harekete geçiren yeryüzü ve gökyüzü ile ilgili birtakım deliller sıralanmaktadır. Sonra inkârcıların ve inananların ahreitte ki durumları bildirilmektedir. Son olarak sûre özet bir anlatımla son bulmaktadır. Yâ-Sîn sûresinin başlıca konularını; uluhiyyet, nübüvvet, tarihsel kıssa, ilahi kudretin örneklerle delillendirilmesi, kıyamet, haşr ve ahiret hayatı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is, presenting a sample of Surah Yasin –one of the surahs sent in Mekka age and that is the 36. Surah in order- as commentary method in the subject of surah axis. In this study, it is tried to analyze Surah Yasin in the method of subject commentary. The subject consists of an introduction and two parts. Then, a study that subject of the Surah's pivotal was examined. In the introduction part, superficial information about; commentary, commentary varieties, commentary in subject, parts of the commentary in subject and the method is given to the analyst as a preliminary information. In the first part of this study; we presented the introduction of the surah and we gave some information about; the other names of the surah, the time when the surah was received, a few rumors about the virtues of the surah and the relations between the Yasin surah and the previous- the following surahs. In the second part of our study; it is tried to analyze in the main subject of thesurah, after presenting; the striking words, literary arts and sending reasons of the surah. In the Surah Allah (c.c.); after informing the polytheists form Mekka –denying the Prophetess and the Koran- about a peoples –denied as they do- and the end of them; tells orderly the evidences about the word and the sky that prompts the thoughts. Then ends the Surah by informing about the statuses of the godlesses and believing people in the afterdeath. The main subjects of Surah Yasin consists of; godhead, prophethood, historical story, proving the Divine Power in examples, Doomsday, resurrection and afterdeath.