Ülke tanıtımında kültürel kimlik göstergeleri ve anlamlandırılması: Azerbaycan-Türkiye tanıtım filmleri üzerine bir çözümleme
Cultural identity indicators in country promotion and their interpretation: An analysis on promotional films of Azerbaijan-Turkey
- Tez No: 557997
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL KARAYEL BİLBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Sahne ve Görüntü Sanatları, Public Relations, Advertising, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Teknolojilerin süratli gelişmesi ve sosyal medya gibi farklı internet ortamlarının ve tanıtım araçlarının meydana çıkmasıyla ülkeler ve kültürler arasındaki mesafe iyiden iyiye azalmıştır. Bu doğrultuda ülkeler dünya piyasasında sağlam bir yer tutup ekonomisini, iç ve dış politikasını güçlendirmek amacıyla kendilerine olumlu imaj ve algılar kazandırmaya yönelik bir dizi farklılaşma çabası sarfetmişlerdir. Bu çabalardan en önemlisi dış tanıtım faaliyetleridir. Bu faaliyetler sonucunda dış tanıtım süreci hızlanmış, sınırlar ve etkili stratejiler belirlenmiştir. Dış tanıtım sürecindeki en önemli amaçlar ise turizm potansiyelini, ülkenin uluslararası alandaki saygınlığını ve sözünü geçirebilirliğini arttırmak ve olumlu imaj kazandırarak ülkeyi marka ülkeye çevirmek olmuştur. Dolayısıyla bu amaca yönelik olarak ülkeler, imaj ve ülke tanıtım çalışmalarında teknolojinin avantajlarından faydalanarak hız vermiş ve ortaya sosyal ve kültürel içerikli iletilere dayanan görsel ve işitsel unsurlar çıkarmışlar. Bu unsurlardan biri de ülke tanıtım filmleridir. Günümüzde bir ülkenin tanıtımında en etkin ve başarılı sonuçlar getirebilen aracın tanıtım filmleri olduğu kabul edilmiştir. Bu nedenle, ülkeleri en verimli ve etkin şekilde tanıtabilecek kültürel kimlik göstergeleriyle zenginleştirilmiş ülke tanıtım filmleri, tanıtım faaliyetlerinin en uygun örnekleri olarak görülmektedir. Bundan ötürü, tez çalışmasında her zaman dost ve kardeş ilişkiler içerisinde olan Azerbaycan ve Türkiye'nin, kendi imajlarına ve dünya kamuoyundaki yerlerine olumlu katkıda bulunmak amacıyla tanıtım filmlerinin avantajlarından nasıl yararlanmış oldukları incelenmiş ve bu kapsamda tanıtım filmlerinde kullanılan kültürel kimlik göstergeleri ve onların alt kodları elde edilmiştir. Bu göstergelerin çözümlemesinden önce Azerbaycan ve Türkiye devletlerinin dış tanıtım faaliyetleri ve ulusal markalaşma girişimlerine dair hususlara değinilmiş, bu faaliyetlerde görev alan kurum ve kuruluşlarla ilgili bilgilere, soy ve kültür bağına sahip iki komşu ve dost ülkenin karşılaştırılmasına yer verilmiş, farklı ve benzer/ortak kültürel değerleri saptanmıştır. Tez kapsamında yürütülen araştırma, niteliksel bir araştırmadır. Araştırma kapsamında Azerbaycan ve Türkiye'nin kültürel değerleri saptanmış ve karşılaştırılmış, ülke tanıtım filmleri göstergebilimsel açıdan çözümlenmiş, anlamlandırılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the improvements in technology and the emergence of different Internet media like social media and promotional means, the distance between countries and cultures has decreased thoroughly. In this direction, countries have made a number of differentiation efforts, which aim to obtain positive image and perception for themselves, in order to strengthen their domestic and foreign policy while standing their ground in global markets. The most important one of these efforts is foreign promotional activities. Because of these activities, foreign promotional processes have accelerated, and limits and effective strategies have been determined. The most important purposes of foreign promotional processes are enhancement of tourism potential, raising a country's international prestige and influence and transforming a country to a“trademark”country with acquiring positive image. Consequently, in conjunction with these purposes, countries have sped up their image and country promotion works with taking advantage of technology and produced audio-visual items that has based on the messages with social and cultural contents. One of these items is country promotional films. Today, it has been widely accepted that promotional films are the exact means to bring the most efficient and the most successful results. Because of this reason, country promotional films enriched with the cultural identity indicators, which can promote countries in the most efficient and the most effective way, can be regarded as the most appropriate examples of promotion activities. Thus, it has been investigated in the thesis how Azerbaijan and Turkey, who are always present in friendly and fraternal relationships together, take benefit from the advantages of promotional films in order to contribute positively to their own images and positions in the public opinion of the World. In addition, cultural identity indicators that are used in promotional films and their sub-codes have been obtained in this context as well. Before the analysis of these indicators, the issues about foreign promotion activities and national branding approaches of the states of Azerbaijan and Turkey have been addressed. Moreover, the information about the agencies and institutes who took part in these activities and the comparison between these two neighbor and friendly countries, who share a common ancestry and culture, have taken place. Additionally, their different and similar/common cultural values have been determined. The research in this thesis is a qualitative research. In the context of this research, the cultural values of Azerbaijan and Turkey have been determined and compared; subsequently, country promotional films have been analysed and interpreted in terms of semiology/semiotics; and, the obtained results have been evaluated.