Menstrual döngünün farklı fazlarının kas hasarı ve oksidatif stres biyo-işaretlerine etkisinin incelenmesi
The investigation of different menstrual cycle phase on muscle damage and oxidative stres markers
  1. Tez No: 557998
  2. Yazar: BİRCAN DOKUMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE ÇAKIR ATABEK, PROF. DR. ŞÜKRÜ TORUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Spor, Biochemistry, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı menstrual döngünün foliküler faz (FF) ve luteal fazın da (LF) uygulanan yokuş aşağı koşu sonrasında kas hasarı, enflamasyon, oksidatif stres biyo-işaretleri ve kas hasarı indirekt belirteçlerin (a) farklı fazlarda zamana bağlı değişiminin, (b) fazların bu değişimlere etkisinin, (c) östrojen (E2) konsantrasyonun kas hasarı, enflamasyon, oksidatif stres biyo-işaretleri ve kas hasarı indirekt belirteçleri ile ilişkisinin ve (d) değerlendirilen biyo-işaretlerin birbiri ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 13 sedanter ve eumenorrheic (yaş: 20 ± 2,00 yıl; boy:163,81 ± 7,03 cm; menstrual döngü gün sayısı: 27,93 ± 2,36 gün; VO2maks: 40,67 ± 4,69 mL.kg-1.dk-1) kadın gönüllü olarak katılmıştır. FF ve LF'da değerlendirilen kreatin kinaz (KK), protein karbonil (PCO) ve lipit hidroperoksit (LHP)'ın zamana bağlı değiştiği (p0,05) kaydedilmiştir. Ek olarak, KK, PCO ve LHP, fazlar arasında benzer iken (p>0,05), TOG için fazlar arasında fark olduğu saptanmıştır (p0,05) ve her iki fazda benzer olduğu bulunmuştur (p>0,05). E2 ile PCO için FF'de hesaplanan değişimler arasında ilişki olduğu (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the biomarkers of muscle damage, inflammation, oxidative stress and indirect markers of muscle damage following downhill running in the follicular (FP) and luteal phase (LP) (a) the time-dependent variation of the different phases, (b) the effect of phases on these changes, (c) the relationship between estrogen and the investigated biomarkers and indirect markers of muscle damage, and (d) the relationship between the investigated biomarkers. Thirteen sedentary and eumenorrheic (age: 20 ± 2.00 years; height: 163.81 ± 7.03 cm; menstrual cycle days: 27.93 ± 2.36 days; VO2max: 40.67 ± 4.69 mL.kg-1.min-1) woman were included in the study. Creatine kinase (CK), protein carbonyl (PCO) and lipid hydroperoxide (LHP) significantly increased over time (p0.05). In addition, while there were no significant differences in CK, PCO, and LHP between the phases (p>0.05), TOG concentration was significantly different during the FP and LP (p0.05), and were similar in both phases (p>0.05). There was a moderate positive relationship between estrogen and PCO in the FP (p0.05).