The agency and recognition of animals in the first world war and its aftermath in Michael Morpurgo's War Horse and Megan Rix's a Soldier's friend
Michael Morpurgo'nun War Horse ve Megan Rix'in a Soldier's Friend romanlarında hayvanların birinci dünya savaşı sırasında ve sonrasında eyleyiciliği ve hayvanlar hakkında farkındalık
- Tez No: 557996
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL ÖZÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez Birinci Dünya Savaşı sırasındaki hayvan karakterleri başrol olarak tasvir eden Michael Morpurgo'nun War Horse (1984; Savaş Atı, 2016) ve Megan Rix'in A Soldier's Friend (2014) başlıklı romanların hayvanların savaştaki eylemlerinin farkına varılması konusundaki katkısını ve bu eserlerde hayvan karakterlere atfedilen eyleyiciliği tartışmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada eyleyicilik sadece insanların istemli eylemlerine odaklanılan klasik yaklaşımlardan, eylemlerin sonucundaki etkiye odaklanan daha kapsayıcı yaklaşımlara kadar çeşitli bakış açılarından faydalanılarak tanıtılmaktadır. Bu yaklaşım, hayvanların da özellikle savaş hâli olmak üzere belirli koşullarda eyleyici olarak görülebilmelerini mümkün hale getirmektedir. Tarih boyunca savaşlarda farklı türlerden hayvanların varlığı onların beceri ve eylemlerinin savaş hâlindeki insanlar için büyük bir önem arz ettiğini göstermektedir. 1990'lı yıllarda başlayan bazı araştırmalar savaşları sadece taktik, silah ve arazi açısından değil aynı zamanda hayvanları ve onların muharebede üstlendikleri rolleri de inceleyerek savaşların işleyişindeki etmenleri farklı bir ışık altında incelemektedir. Gerçeklere dayanan bu çalışmalar hayvanların savaşlara yaptıkları katkıların resmi olarak tanınmasını mümkün kılarken, kurgusal olan çalışmalar ise daha geniş kitlelere ulaşarak kamu fikrini etkilemekte ve hayvanlara dönük yaklaşımlarda bütünsellik yönünde bir değişiklik ortaya çıkarmaktadır. Bu tez bünyesinde odaklanılan nokta seçilmiş olan eserlerdeki hayvan karakterler aracılığıyla bu yaklaşım değişikliğinin nasıl yönlendirilebileceğini göstermektir. Bahsi geçen yönlendirme iki şekilde yapılabilmektedir. İlk olarak, bu değişimin War Horse'da hayvanlar ve insanlar arasındaki duygusal bağı ve benzerlikleri vurgulayarak duygudaşlık aracılığı ile farkındalık oluşturarak gerçekleştirildiği gösterilmektedir. Farklı bir yöntem olarak ise A Soldier's Friend'de örneklendirildiği üzere bazı stratejik olarak konumlandırılmış olay ve karşılıklı konuşmaların didaktik bir biçimde eyleyiciliği ve hayvanların önemini göstermek için kullanımı ile bir yaklaşım değişikliği elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss the contribution of Michael Morpurgo's War Horse (1982) and Megan Rix's A Soldier's Friend (2014), both portraying animal characters in leading roles, towards the recognition of the actions of animals in warfare and the agency ascribed to animals in these novels. In this study the concept of agency is introduced from different perspectives ranging from the classical approaches focusing only on the willful actions of humans, to the more encompassing ones focusing on the effect of the actions. This approach makes it possible that animals also could be regarded as active agents in certain conditions, particularly in warfare. The presence of different species of animals in the wars throughout history shows that their capabilities and actions have a significant importance to humans in war. Certain research efforts began in the 1990s attempt to understand the factors that affect the dynamics of warfare in a different light by not only analyzing tactics, weapons and terrain but also animals and their roles in the fighting. While these studies based on facts enable contributions of animals to the war efforts to be officially recognized, the fictional works reach wider audiences affecting public opinion and bring about a change towards an encompassing attitude. In this thesis the focus is to illustrate how that change in opinion might be affected through the employment of animal characters in the selected novels. This mentioned effect can be achieved in two ways. Firstly in War Horse, it is shown that this change is affected by emphasizing an emotional bond and similarities between the human and animal characters to get recognition via sympathy. Differently, as exemplified in A Soldier's Friend, a change in opinion can be actualized by the utilization of strategic events and conversations to didactically illustrate the agency and significance of animals.