Türkiye ve Litvanya'daki spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin kültürel değerlerinin karşılaştırılması: Kültürlerarası bir çalışma
A comparison of the cultural values of the sports sciences faculty student in Turkey and Lithuania: A cross- cultural study
  1. Tez No: 558028
  2. Yazar: BUSE CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TİMUÇİN GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kültürel değerler bireylerin ya da toplumların düşünce ve hareketleri altında yatan nedenlerini açıklayan bir kavramdır. Bu değerler insanların geleceğine ışık tutması açısından son derece önemlidir. Bir toplumun ulaşmak istediği hedefleri ile izleyeceği yol birbirine paralel ilerlemelidir. Bu noktada kurum ve kuruluşlarda rol alan bireylerin sahip oldukları değerlerin belirlenmesi büyük öneme sahiptir.Spor endüstrisinin geleceğine büyük ölçüde etkilemeleri beklenen spor alanında eğitimli kişilerin sahip oldukları değerler de, spora ilişkin her türlü alanda stratejik olarak bilinmeli ve gerekli düzenlemeler hedefler doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Bu noktadan hareketle çalışmanın amacı Türkiye'deki ve Litvanya'daki Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencilerinin Kültürel Değerlerinin karşılaştırılarak aralarındaki benzerlik ve farklılıkların tespit edilmesidir. Araştırmaya Ege Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinden 274, Litvanya Spor Üniversitesinden 230 kişi olmak üzere toplamda 504 öğrenci katılmıştır. Çalışmada Kültürel Değerler Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi ile betimsel tarama modeli uygulanmıştır. Katılımcıların kültürel değerleri milliyet, yaş, cinsiyet, öğrenim gördükleri bölüm, büyüdükleri yer ve iş tecrübeleri açısından incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 24 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Analizin sonuçlarına göre; Türk öğrencilerin Litvan öğrencilere nazaran daha düşük Güç Mesafesine sahip oldukları, Litvan öğrencilerin Belirsizlikten Kaçınma değerlerinin Türk öğrencilere göre yüksek olduğu, Türk öğrencilerin Toplulukçuluk değerlerinin Litvan öğrencilere göre yüksek olduğu, Litvan öğrencilerin Türk öğrencilere kıyasla daha Eril bir yapıya sahip olduğu ve son olarak Litvan öğrencilerin Türk öğrencilere nazaran Uzun Dönem Oryantasyon'a sahip oldukları belirlenmiştir. Ayrıca demografik değişkenlere dayanan incelemelerde de istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Kültür; Kültürel Değerler; Spor; Türkiye; Litvanya
Özet (Çeviri)
Cultural value is a concept that explains the reasons underlying the thoughts and movements of individuals or societies. These values are quite significant with regards to shedding light on the future of people. The goals of a society and the path to be followed should proceed in parallel with each other. At this point, it is of great importance to determine the values of the individuals taking part in the institutions and organizations. Also, the values of the people who are trained in the field of sports and expected to affect the future of the sports industry should also be known strategically in all areas related to sports and necessary arrangements should be made in accordance with the objectives. From this point forth,the aim of the study is to identify similarities and differences between the cultural values of the students from Faculty of Sport Sciences in Lithuania and in Turkey by comparison/comparing. 274 students from Ege University Faculty of Sport Sciences and 230 students from Lithuanian Sports University,a total of 504 students participated in the study. The cultural values of the participants were examined in terms of nationality, age, gender, the department they study, the place they grew up and their work experience. The data were analysed by using SPSS 24 package program. According to the results of the analysis; it is determined that the Turkish students have lower Power Distance than Lithuanian students, the Lithuanian students have higher Uncertainty Avoidance values compared to Turkish students, the Turkish students have higher Community values than Lithuanian students, the Lithuanian students have a more Masculine structure compared to Turkish students and lastly the Lithuanian Students have higher Long Term Orientation values compared to Turkish students. In addition, statistically significant differences were also found in the examinations based on demographic variables. Keywords; Culture; Cultural Values; Sports; Turkey; Lithuania