Altmış beş yaş üstü ortopedi alt ekstremite cerrahisi hastalarında nöroaksiyel blok öncesinde ultrasonografi eşliğinde işaretlemenin blok başarısına etkisi
The effect of ultrasonography marking on block success before neuraxial block in orthopedic lower extremity surgery patients over 65 years
  1. Tez No: 558027
  2. Yazar: HAZAL KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KÜÇÜKGÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Geriatrik hastalarda anatomik ve fizyolojik değişiklikler nöroaksiyel blokları zorlaştırmaktadır. Geleneksel manuel palpasyon tekniği kör bir yaklaşımdır ve hasta anatomisindeki değişkenlikler blok performansında azalma ve komplikasyonlara yol açmaktadır. Ultrason kullanımı periferik bloklarda olduğu gibi yol gösterici olabilmektedir. Çalışmamızın amacı 65 yaş üstü alt ekstremite cerrahisi geçiren hastalarda nöroaksiyel blok öncesinde ultrasonografi eşliğinde spinal anestezi giriş yerinin işaretlenmesinin blok başarısına etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Merkezi Ameliyathanesinde, spinal anestezi eşliğinde alt ekstremite cerrahisi geçirecek olan 65 yaş üstü 180 ortopedi hastası çalışmaya alınmıştır. Spinal anestezi öncesi nöroaksiyel ultrason eşliğinde işaretleme yapılan ve manuel palpasyon ile ponksiyon yeri belirlenen iki grup spinal anestezi başarısı açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: 180 hasta değerlendirilmiştir. Ultrason grubunda 88 hastanın, manuel palpasyon grubunda 92 hastanın verileri çalışmaya alınmıştır. Yapılan istatistiksel incelemelerde hastaların demografik verilerinde iki grup arasında fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Anatomic and physiological changes in geriatric patients make neuraxial blocks difficult. The traditional manual palpation is a blind technique and variations in patients' anatomies can reduce success of neuraxial block and lead to complications. As in peripheric blocks, using ultrasound can provide guidance. The aim of this study was to investigate effects of marking the place of spinal anesthesia under ultrasonography on success of neuraxial block in patients having surgery on lower extremities and aged over 65 years. Material and Methods: The study included 180 patients who were aged over 65 years and would have orthopedic surgery on their lower extremities under spinal anesthesia in Dokuz Eylül University Hospital. Out of 180 patients, 88 formed the ultrasound group and 92 formed the manual palpation group. The aim of this study was to compare the preprocedural ultrasound guided and manuel palpation marking groups in terms of successful spinal anesthesia procedure. Results: There was no significant difference in demographic features between the groups.